Dernek lokalinde üyeleriyle bir araya gelen İskenderun Eczacı Teknisyenleri Başkanı Cemal Çelik, yeni çıkan yasalarla ilgili bilgilendirmede bulundu. Türkiye Büyük Millet Meclisinde Eczacı Teknisyenleriyle ilgili birçok sosyal hakların genişletilmesine ilişkin yasal düzenlemeye dikkat çeken Dernek Başkanı Çelik “Mesleği açıdan sevindirici gelişmeler oldu. Eczacı mesleği çok önemli, Eczacı Teknisyenliği de bir o kadar önemli, uzun yıllardır bunun mücadelesini verdik. Şu anda her şey istediğimiz gibi ilerliyor” dedi.

 

ECZACI TEKNİSYENLERİ AB STANDARDINA YÜKSELDİ

Milli Eğitim ile Sağlık Bakanlığı’nın vermiş olduğu eğitimden dolayı eskiden Eczacı kalfaları olarak adlandırılan çalışanların hepsinin bir sertifikalanarak Eczacı Teknisyeni unvanı aldığını vurgulayan Başkan Çelik “Seviyesi iki olan sertifikalarımız, yeni düzenlemeyle beşe çıkartılarak Avrupa standartlarına yükseltildi. Bu da bizler için çok önemli bir gelişme oldu. Çünkü Hastaneler, üniversiteler ve fabrikalarda iş bulma imkânımız daha kolay hale gelindi” diye konuştu.

 

YIPRANAN MESLEK GRUBUNDA

TBMM’den geçen yeni düzenleme ile erken emeklilik hakkı doğduğuna da dikkat çeken Eczacı Teknisyenleri Derneği Başkanı Cemal Çelik “Meslek olarak yıpranan meslekler grubuna dahil edildik. Bundan sonra Eczane teknisyenlerimizin SGK’daki kodu 02 olarak değiştirmesi halinde yıpranma durumundan faydalanacak ve dolayısıyla erken emeklilik hakkını elde etmiş olacak. Bu çalışmalar hepimize hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.