Herbalist Recep Ekinci Gaziantep Üniversitesi Nurdağı Yüksekokulu öğrencilerine “istiridye mantarının yetiştirilmesi ve faydaları” hakkında misafir öğretim görevlisi olarak ders verdi.

 

Kavak mantarının istiridyeye benzemesinden dolayı bu ismi aldığını belirten Herbalist Recep Ekinci “Bu mantar genelde kavak ağacı kütüklerinde doğal olarak yetişmesi nedeniyle halk arasında kavak mantarı olarak adlandırıyor” dedi.

 

HEM FAYDALI HEM BESLEYİCİ

Herbalist Ekinci, istiridye mantarında çok az miktarda şeker ve yağ bulunması nedeniyle de bu diyet uygulamalarında zayıflamayı kolaylaştırdığına işaret ederek “Kalp ve damar hastalarına da tavsiye ediliyor. İstiridye mantarı yoğun olarak kalsiyum, demir, fosfor, B1 vitamini, B12 vitamini, C vitamini, antioksidanlar, anti bakteriyel magnezyum ve selenyum açısından zengin bir üründür. Kırmızı et kadar besleyici ve kansızlığı (anemiyi) giderici, yüksek tansiyonu düşürücü, kolesterolü dengeleyici özelliklere sahiptir. İstiridye mantarının diğer mantarlardan en önemli farklı özelliği, lif oranının yüksek oluşu, kolay yetiştirilmesi, raf ömrünün daha uzun olması nedeniyle dünyada ve Türkiye’de tercih edilen bir mantar çeşididir” diye konuştu.

 

İSTİRİDYE MANTAR YETİŞTİRİCİLİĞİ KOLAY…

Recep Ekinci, yetiştirilme yolları hakkında öğrencilere bilgi verirken “Buğday samanı, çeltik, mısır koçanı, yer fıstığı dış kabuğu artıklarından herhangi biri suda bir saat kaynatılır. Haşlanan saman, sudan çıkarılıp süzülür, nemli haldeyken buğday kepeği ilave edilerek karıştırılır, karışım (kompost) bir poşet torbaya doldurulur. Doldurulma aşamasında mantar (misel) tohumları eklenir(ekilir), poşetin ağzı kapanır ve poşet siyah bir poşete konarak, gün ışığı görmeyen bir yere konur. 30 gün sonra, torbalar gün ışığına çıkarılır. Dışındaki siyah torba (muhafaza) çıkarılır. Kompost dolu (mantar tohumu ekili) torbanın değişik yerlerinde delikler açılır.  On gün içinde torbanın yanlarından organik doğal istiridye mantarları çıkmaya başlar. On gün sonunda çıkan mantarlar koparılarak toplanır. Buzdolabında muhafaza edilir. İstiridye mantarı, kavak ve benzeri ağaçların kesilmiş tomruklarında da doğal olarak yetiştirilebilir.  Her iki yöntemde çok pratik ve kolay bir yöntemdir. İstiridye mantarı ailenin besinsel birçok ihtiyacını giderebilecek özellikte bir üründür” şeklinde konuştu.