Almanya ve Finlandiya eğitim modelini uygulayan, 3 dilde eş zamanlı dersler yapan KİGA Dorf Anaokulu sahibi Burçak Çetin, en son yaptıkları girişimlerle kardeş Anaokulu bağlantıları için gittikleri Finlandiya’da Anaokulları ile bağlantılar halinde, karşılıklı paylaşımlarda bulunduklarını söyledi.

 

Anaokullarının standartlarının Almanya ve Finlandiya’dakilerin üstünde bir anaokulu olduğunu gözlemlediklerini de kaydeden Çetin “Almanya’dan gelen teklif üzerine Haziran ayında Münih’te eğitim ve köşe yazarı Bianca Hoffmann benimle röportajında Türk-Alman eğitim sistemini paylaştık, bu da Alman basınında yer aldı” dedi.  

 

KİGA Dorf Anaokulu Almanya ve Finlandiya eğitim modelini Türkiye’de en iyi şekilde uygulayan bir kurum olarak, 3 dilde eş zamanlı dersler verildiğini hatırlatan Çetin “Kurumumuz eğitim sistemi çerçevesinde plastiğin olmadığı, çocuğa saygı duyulan bir okul olarak kendini üçüncü yılında her alanda kanıtlamıştır. Biz yeni eğitim ve öğretim döneminde fiziki donanımı, içerdiği ortamıyla yeni kendi binamızda tam bir Avrupa okulu standartlarını yakaladık, aynı zamanda Türkiye’nin ve Hatay’ın ilk ve tek ekolojik anaokuludur” diye konuştu.  

 

Teknolojiden uzak, tarım ve toprakla iç içe, ortaya koydukları konseptin tüm öğelerini birleştirdikleri yeni eğitim kurumlarını dizayn ederken çok titiz davrandıklarını aktaran Çetin “Eğitim kurumumuzun her eşyası tek tek özenle seçildi, her şey çocuğun güvende ve çatılanmış hissetmesi için anne karnındaki renk olan tonlar tercih edildi. Prizler 1.80 cm yükseklikte. 15 adet güvenlik kamerası ve bütün okulda klasik müzik saatleri için hoparlör sistemi ve daha çok detay var. Avrupa Okulu Kiga Dorf her ülkeden materyallerle doldu ve tek tek özenle seçildi” şeklinde konuştu.

 

Avrupa Okulu KİGA Dorf’un Milli eğitime bağlı bir anaokulu olduğunu, fakat akademik bilgilerin kendileri için ikinci planda olduğunu belirten Burçak Çetin şunları kaydetti: “Çünkü çocuğun yemeğe katkı sağlaması, bahçede çok zaman geçirmesi, arkadaşlarıyla olan doğru ilişkileri bizim için akademik bilgilerden çok daha önünde. Her şey ahşap, çocuklarımızın burada beslenmede kullandıkları malzemeler de porselen, cam. Bu konsept yeni yerimizde, yeni dönemde daha derli toplu ve da belirgin bir şekilde kendini hissettirecek. Okulumuz her türlü eğitim materyalleriyle, sınıfları, çeşitli eğitim alanları ve donatılarıyla Eylül ayında başlayacak olan eğitim öğretime hazır. Kayıtlarımız sınırlı, ancak devam ediyor. Öğrencilerimiz, veliler ve biz yeni dönemde, yeni yerimizde eğitim ve öğretime başlamak için çok heyecanlıyız…”

 

,