İSTE Elektromobil Takımı’nın yaptığı başvuru TÜBİTAK tarafından kabul edildi ve Elektro-Mob-İSTE isimli elektrikli otomobil, 6-12 Ağustos 2018 tarihlerinde Kocaeli Körfez Yarış Pisti'nde gerçekleştirilecek “Efficiency Challenge Electric Vehicle” yarışmasına katılmaya hak kazandı.

 

İSTE Elektromobil Takımı ve çalışmaları hakkında bilgi veren, takımın danışmanı ve aynı zamanda İSTE Enerji Enstitüsü Müdürü ve Enerji Sistemleri Mühendisliği Bölümü Başkanı olan Yrd. Doç. Dr. Emin Taner Elmas; “Elektrikli Otomobil takımımız ilgili disiplinlerden gelen gönüllü öğrencilerimizden oluşmaktadır. Akademisyenlerimizin desteği de mevcut, gönüllü öğrencilerimizin büyük çoğunluğu İSTE-IEEE öğrenci topluluğu üyesidir” dedi.

 

Yrd. Doç. Dr. Emin Taner Elmas Yrd. Doç. Dr. Emin Taner Elmas takım içerisinde Bilgisayar, Elektrik- Elektronik, Makina, Metalürji-Malzeme, Enerji Sistemleri, İnşaat, Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği ve Havacılık Yönetimi bölümlerinin araştırma görevlileri ile öğrencileri de bulunduğunu söyledi.

 

Takımda; Araştırma Görevlileri; Muhammed Raşit Kartal, Büşra Özdemir, Selva Bal, Kemal Aygül ve öğrencilerimiz; Takım Kaptanı; Metin Cankurt, Sürüş Pilotu; Görkem Güney, Batarya-Elektrik Grubunda; Tuğçe Gündoğan, Ece Sultan Kaba, Mehmet Caner Şerifoğlu, Motor Grubunda; Veysel Turan, Mustafa Tunahan Başar, Ali Yaşar, Abdullah Şahin, Şasi–Gövde–Kaporta Grubunda; Semir Bilgin, Yasin Çankır, Atilla Murat Şaplı, Mekanik Aksam Grubunda; Kürşat Çolakça, Çağatay Sümbültepe, Yusuf Yavuz, Mahmut Sercan Turan, Ersoy Satmaz ve Ubeydullah Aslan yer alıyor.

 

Elektro-Mob-İSTE” isimli Elektrikli Otomobilin tasarım, üretim ve test aşamalarını gerçekleştirecek olan İSTE Elektromobil Takımı bu yıl Ağustos ayında düzenlenecek olan TÜBİTAK Elektrikli Otomobil yarışlarına katılmaya hak kazandı. 

 

Geliştirilen Elektrikli Otomobil Projesi ile üretilecek “Elektro-Mob-İSTE” isimli elektrikli aracın; İSTE, İskenderun, Hatay ve tüm Türkiye geneli için son derece önemli olduğunu belirten İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. M. Eyyüphan Yakıncı şunları kaydetti: “Bu öğrencilerimiz Elektrikli Otomobil projemizin yanı sıra başka birçok bilimsel ve teknik içerikli projeler gerçekleştirmeyi de hedeflemekte ve ayrıca sosyal sorumluluk projelerinde de görevler almaktadır. Öğrencilerimiz ile gerçekten gurur duyuyor ve başarılı olmaları için ne gerekirse yapmaya hazır olduğumuzu belirtiyoruz”