Dünya İnme Önleme (On Mayıs) Günü’nde inme geçiren hastanın, erken müdahale sayesinde zarar görmeden aynı gün sağlığına kavuştuğunu ifade eden Uzm. Dr. Meral Üzel, inmede ilk saatlerin kritik önem taşıdığını söyledi. 

 

“YENİDEN HAYATA DÖNDÜM”

Yaşadığı süreci anlatan Süleyman Çil, eski sağlığına tekrar kavuştuğu için mutlu olduğunu dile getirerek, “Kızımla telefonda konuşurken, bir anda elektrik çarpmışa döndüm. O an kızım benimle konuşuyor, fakat ben cevap veremiyordum. Hemen, her zaman okuduğum duayı sesli okumaya başladım, fakat duayı karıştırıyordum. Ardından sağ kolum düşmeye başladı ve yakınlarım beni hastaneye getirdi. Doktorumuzun vakit kaybetmeden uyguladığı tedaviyle tekrar konuşmaya ve etrafımdakilerin isimlerini hatırlamaya başladım. Beni hayata yeniden döndüren doktorumuza ve ilgilerini eksik etmeyen hastane personeline teşekkür ediyorum” dedi. 

“HASTA BİR GÜNDE NORMAL HAYATINA DÖNDÜ”

İlk iki saat içerisinde gerçekleştirdikleri müdahaleyle hastanın hayatını kurtardıklarını ifade eden Nöroloji Uzmanı Dr. Meral Üzel ise, “Hastanın sağ kolunda güç kaybı görülünce, iki saat içerisinde yakınlarıyla birlikte acil servise geldi. İki buçuk saatin sonunda pıhtı çözücü tedavi uygulamaya başladığımız hastamız, yaklaşık üç saatin sonunda tamamen düzeldi. Hastalarımızın konuşma güçlüğü, dilde ağırlaşma, kol veya bacakta güç kaybı gibi durumları fark ettikleri anda, ilk üç saati aşmadan acil servise gelmeleri önemli” diye konuştu.