Ramazan ay’ının sıcak günlere denk gelmesi sebebi ile oruç tutanların beslenmesine ve su tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen İskenderun Gelişim Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Çağla Helvacı,  sahura kalkmanın önemine değindi. Sahursuz  oruç tutmanın sağlık sorunlarına yol açabileceğini vurguladı.

 

Oruç tutanlar için, sağlıklı beslenme konusunda önerilerde bulunan Çağla Helvacı, “Bu yıl, Ramazan Ayı’nda ortalama 16-17 saatlik açlık durumu söz konusu olduğundan, vücutta fazlasıyla su, vitamin ve mineral kaybolmaktadır. Bu nedenle iftardan sonra en az 1,5-2 litre su içmeye özen gösterilmesi gerekir. Sadece iftar ve sahur öğünü vücut için yeterli olmayacağından, iftardan en az 2 saat sonra 1 çay bardağı süt veya kefirle birlikte, 1 porsiyon taze meyve tercih edilebilir. Eğer ki sahura kadar oturulacaksa, mutlaka 1 ara öğün daha yapılmalıdır. İftar, 1 porsiyon kadar kuru meyve ve 1 bardak ılık su ile açılmalı, ortalama yarım kâse çorba ile yemeğe başlanmalıdır “dedi.

 Tatlı tüketimine dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayan Helvacı; “ Mutlaka tatlı yenecekse, haftada 2 gün olacak şekilde, mümkün olduğunca yemekten 2 saat sonra yarım kase sütlü tatlı veya dondurma gibi hafif tatlılar tercih edilmeli ve en az 1,5-2 saat sonra yatılmalı, yatana kadar da bolca su içmelidir” şeklinde konuştu.

 

Sahurdan sonra hemen yatılmaması gerektiğini ifade eden Helvacı, sahurda yenilecek yemeklerin hafif olası gerektiğini susatmayan, günü rahat geçirebilecek ürünlerin tüketilmesi gerektiğini kaydetti. Ceviz ,fındık, badem tüketiminin önemli olduğunu, çay kahve tüketiminin mümkün olduğunca az olması gerktiğine değinen Helvacı;  “Bunların yerine az yağlı süt, 1-2 porsiyon meyve ile olacak şekilde taze sıkılmış meyve suları veya kişide mide problemi yoksa taze zencefilli limonlu su tercih edilebilir. Sahur öğününü hemen yapıp yatılmamalıyız ki, yedikleriniz sizi rahatsız etmesin” açıklamasında bulundu.