Avrupa Birliği Türkiye Ulusal Ajansı tarafından finanse edilen ve Belen Kaymakamlığı tarafından yürütülen “Culture Brings Us Together” adlı projenin final gösterisinde kültürler buluştu.

 

Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuarı Müdürü Prof. Dr. Zafer Savaş Doğantan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Şahan ile öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla final gösterisi, Bahçeşehir Koleji konferans salonunda İtalyan, Romen ve Türk katılımcıların eşliğinde gerçekleştirildi.

 

Açılış konuşması yapan Proje Koordinatörü Yeliz Sevim insanların iletişim halinde olması için aynı dili konuşmalarına gerek olmadığını belirterek, insanları birbirine bağlayan ortak değerlerin bulunduğunu söyledi. Yeliz Sevim, projenin amacının; İtalya, Romanya ve Türkiye’ye özgü geleneksel değerleri danslar ve müzikler eşliğinde harmanlamak, kültürleri tanımak, kaynaşmayı sağlamak, sevgi, barış, hoşgörü ve dostluk içinde yaşadığımızı herkese göstermek olduğunu kaydetti.

 

Etkinlikte, Romanya, Türkiye ve İtalya’ya özgü geleneksel dansların bir arada yapılması, her ülkeye ait şiirlerin okunması, kültürlere ait öykülerin anlatıldı.

 

Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın da başka ülkelerden gelip birbirini tanımayan 24 gencin sadece bir haftalık süre içerisinde farklı kültürlere sahip olmasına rağmen ortak bir noktada buluştuklarını gördüğü için çok mutlu olduğunu ve bu proje sayesinde ülkelerarası dostlukların pekiştiğini vurguladı.

 

“Bir Başkadır Benim Memleketim” adlı şarkının 3 farklı dilde söylenmesiyle kültürlerin harmonisinin en güzel örnekleri sergilendi.