Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Ersoy, artık kapitalizmden çözüm beklenilmemesi gerektiğini vurgulayarak “Batı’nın mantığı firavunî mantıktır. Çare ise İslam ekonomisidir” dedi.

 

Eğitim–Bir-Sen, İlim Yayma Cemiyeti İskenderun Şubeleri ve Cihannüma Hatay Şubesi ile birlikte organize ettiği ‘İslam ve Batı Medeniyetlerinin Dayanağı, Dünya Görüşlerinin Farklılığı; Hak ve Hürriyet Eksenli İki Medeniyetin Beşeriyete Vaat Ettikleri’ konulu konferans ilgi gördü. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleşen konferansa Belediye Başkanı Seyfi Dingil, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, İlçe Müftüsü Mehmet Taştan, AK Parti İlçe Başkanı Ayhan Bodur, Memur Sen Şube Başkanı Ömer Kabaklı, Eğitim Bir Sendikası Şube Başkanı İbrahim Tunçer, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı. 

 

KAPİTALİZMDEN ÇÖZÜM BEKLEMEYİN

Konuşmacı Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektörü Yardımcısı Prof. Dr. Arif Ersoy, kapitalizmin sorun çözmek yerine sorun üreten bir sistem haline geldiğini dikkat çekerek “Kapitalizm ve sosyalizm tekelci düzendir ve sömürüye dayanır. Artık kapitalizmden çözüm beklemeyin. Batı’nın mantığı firavunî mantıktır. Çare ise İslam ekonomisidir. Çünkü İslam ekonomisi barış ekonomisidir. Diğer bir ifadeyle de ortaklık ekonomisidir. Çünkü üretim faktörleri ortaktır. Zaten Allah’ın verdiği hakları koruyorlar. O yüzdendir ki bizim devlet anlayışımız Batı’nın devlet anlayışından tamamen farklıdır. Bizde devletin görevi; varlık nedeni Allah’ın doğuştan insana ihsan ettiği temel hak ve özgürlükleri korumak içindir. Bu aynı zamanda barış düzenin de temelidir. Yeryüzünde bu şartlar olmadıkça barış tesis edilemez” diye konuştu.

 

“ON SENEDE ALMANYA’NIN ÖNÜNDE OLURUZ”

Ersoy şöyle devam etti: “Artık kapitalizmden çözüm beklemeyin. Ülkelerimizi paramparça ettiler. Coğrafyamızın kaynaklarını talan ettiler. Bu da yetmiyor, aynı ülkenin insanlarını böldüler. Depolarındaki eskimiş silahları havadan atıyorlar, aynı ülkenin insanları birbirlerini öldürüyorlar. Son saldırı hedefi Türkiye’dir. Öyleyse gelin artık oradan buradan, sağdan soldan çözüm aramayın. O yolların çıkmaz sokak olduğu ortaya çıktı. Gelin kendi inancımız, kendi değer ölçülerimiz etrafında toplanalım. İslam ekonomisi fıtri bir ekonomidir. İslam ekonomisinin etrafında toplanırsak; yeni bir ekonomik düzenin öncüsü olur. İslam ekonomisin temel ilkelerini ülkemizde uygularsak 10 sene içerisinde Almanya’nın önünde bir ülke oluruz.”