Adil Coşkuner/Erzin

Erzin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Soylu, kentte narenciyeye alternatif olarak ekonomiyi hareketlendirmesini bekledikleri Organize Sanayi Bölgesinin hayata geçirilmesiyle cazibe merkezi haline geleceğine dikkat çekti. 

Ticaret ve Sanayi Odası olara yönetim kurulu ile meclisiyle birlikte titiz bir çalışma yaparak narenciyeye alternatif aramak zorunda kaldıklarını vurgulayan ETSO Başkanı Bekir Soylu “Alternatif ekonominin ne olacağına karar vermek için çeşitli toplantılardan sonra bölgemizdeki üretimlere baktık. Atakaş, Tosyalı ve Demir Çeliğin ürettiği sac üretimiyle ilgili olarak Erzin de bir OSB’nin kurulması gerektiğine inandık” dedi.

Önceleri Sanayi Bakanlığından bin dönüm olarak oluru alınan yerin altında su havzası bulunması nedeniyle iptal edilince tüzel kişilik olarak yeni bir yer arayışına girdiklerini aktaran ETSO Başkanı Soylu “Erzin Organize Sanayi Bölgesi için üç yer tespitinde bulunduk. Bunların içinde en iyisi, yaratımcıyı güldürecek bir yer tespit ettik. Yumurtalık Serbest Bölgesinin karşısındaki bin 750 dönüm olarak kesinleşen yeri Hatay Erzin Organize Sanayi Bölgesi olarak tescillendi” diye konuştu.

Yeni belirlenen Erzin Organize Sanayi Bölgesi yerinin cazibe merkezi konumunda olduğuna işaret eden ETSO Başkanı Soylu “Önünde iki tane liman, serbest bölge, içinden otoyol geçmekte, önünden Devlet Demir Yolları, yol planlama içerisine girmiştir. Artı dış kaynaklara yakınlığı açısından da cazibe merkezi olacak bir yerdir. İskenderun Demir Çelik’e 30 km mesafededir. MMK’ya 25 km, Tosyalı Holdingin İskenderun ve Osmaniye’deki tesislerine de çok yakın bir mesafede kurulmaktadır” şeklinde konuştu.