Adil Coşkuner/Erzin

Atatürkçü Düşünce Derneği Erzin Şubesi tarafından düzenlenen etkinlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu büyük önder Atatürk slayt gösterisi, şiirler ve dualarla anıldı.   

 

Erzin Kültür Merkezi Salonunda gerçekleştirilen anma etkinliği Büyük önder, silah arkadaşları ve şehitler için saygı duruşuyla başladı. Atatürkçü Düşünce Derneği Şube Başkanı Bülent Avcı, en büyük önceliklerinden birinin çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkmak olduğu bilinen Atatürk’e göre eğitimin milli olmasının çok önemli olduğunu hatırlattı.

 

Milli eğitimi güçsüz olan bir milletin gelişimin tamamlayamayacağını düşünen Atatürk’ün ‘Eğitimdir ki bir milleti ya hür, bağımsız, şanlı, yüce bir toplum olarak yaşatır yada bir milleti esarete ve sefalete terkedir’ sözüne vurgu yapan ADD Şube Başkanı Avcı “Ancak günümüzde maalesef istenilen çizgiden tamamen ayrıldığımızı, hatta yanlış yollarda ileri gitmenin aksine geriye gittiğimizi üzülerek görmekteyiz. Akılcı ve yaratıcı düşünen, kendine güvenen ve sorumluluk sahibi özgür bireylerin oluşturduğu, yaratıcı düşünen, çağdaş kendi ifadesiyle muasır medeniyet seviyesini yakalayıp, onu aşan bir toplum yaratmayı amaçlayan Atatürk’ün özümsenmesi, devlet ve toplum hayatına getirdiği ilkeleri dogmatik değil, akılcılığı, bilimciliğe dayalı bir şekilde yorumlanması ve benimsenmesiyle mümkün olacaktır” dedi.

 

Etkinlikte ayrıca Erzin Merkez Camii Müezzini Mehmet Şanverdi de dualar okuyarak Atayı, silah arkadaşları ile şehitleri andı, slayt gösterisiyle Atatürk ve fikirleri anlatıldı.