Hatay’ın İskenderun ilçesinde eski eşi tarafından öldürülen anne ve kızının davasında 2. Ağır ceza mahkemesi karar verdi. İyi halini uygulamayan sanığa bir kez ağırlaştırılmış iki kez de müebbet, hapis cezası verildi.

 

İskenderun 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılanan Gökhan Y’nin duruşması, Esra ile Beren Nazlı’nın yakınları ile İskenderun kadın platformu üyeleri katıldı.

 

Ağırlaştırılmış Müebbet istemi ile tutuklu yargılanan Gökhan Y’nin de katıldığı duruşmada mahkeme heyeti sanığın iyi halini dikkate almadı. Kızını öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet, eski eşini öldürmekten de müebbet cezası verdi.

 

Kızı Esra ve torunu Beren’i kaybeden Anne Ayla Yalçın, adliyeden yanındakilerin desteği ile güçlükle dışarı çıkarken “Canımıza can, kanımıza kan istiyorduk. Bunlara ağırlaştırılmış öyle cezalar verilecek ki bir daha böyle şeylere kimse kalkışmasın. Annelerin yürekleri yanmasın, bizler yaşayan ölüyüz. Böyle canlar kıyılmasın, evlatlar gitmesin. Eline bıçağı alan, eline tüfeği alan bu kadar can ucuz olmamalı” dedi.

 

HUKUKUN VE KADIN EMEĞİNİN ZAFERİDİR

Müşteki vekilleri Avukat Mehtap Sert ile Alper Ermisket, Beren, Esra cinayetinde mahkemenin oy birliği ile karar verdiğini, kararın da hukukun ve kadın emeğinin bir zaferi olduğunu belirterek,” Sokağa çıkan kadınları heyet ve savcı gördü. Takım elbise giymiş, pişmanım sözlerini dikkate almadan en ağır ceza ile cezalandırılmasına karar verildi. Heyet sanığa anneyi öldürmekten müebbet, kızını öldürmekten de ağırlaştırılmış müebbet cezası verdi. BU karar içimizi rahatlattı. Ayrıca içimizi rahatlatan bir konuda kadının ahlaki değerler üzerinden yapılan savunmanın da geçerli olmamasıydı. Bu hukukun olduğu kadar kadınların da zaferidir. Mahkeme heyetine verdiği karardan dolayı teşekkür ediyoruz” diye konuştu.