Hatay ve Kilis'te faaliyette olup terör olayları nedeniyle zarar gören çitçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri'ne olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin kredi borçları ertelendi.

 

İllerde bulunan hasar tespit komisyonu çiftçilerin hasarlarını tespit edecek. Buna göre ürünleri, hayvan varlıkları, tesisleri, seraları en az yüzde 30 oranında zarar gören ve hasar tespit komisyonunca belirlenen çiftçilerin banka ve TKK tarafından kullandırılan vadesi henüz gelmemiş olan, vadesinden itibaren 90 günlük süre içinde olan düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin borçları bir sene süreyle ertelendi.

 

YAZILI MÜRACAAT OLACAK

Ürünleri, seraları, hayvansal varlıkları zarar gören kişiler iki ay içinde Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifi'ne yazılı olarak müracaat edecekler.

 

ESNAFIN BORCUNA DA ERTELEME

Ertelenen borçlar için faiz uygulanmayacak. Banka ve Tarım Kredi Kooperatifi birinci yıl için faizsiz erteleme yapan kişilere birden fazla taksit belirleyebilirler. Aynı şekilde o bölgede hasar gören esnaf ve sanatkârların borçları da bir yıl ertelendi. Bu durumda zarar gören esnaf ve sanatkârlar iki ay içinde Ziraat Bankası'na başvurup borçlarını erteleyecek.