Öğretmen,velil ve çocukların bir arada olması, kaynaşması adına bir araya geldiklerini ifade eden  okul kurucusu Fatma Özsipahi ,veli ve öğretmenlerin iyi iletişim kurdukları zaman öğrencilere örnek olunacağının altını çizdi Özsipahi; “Çocuklarımızın keşif ve merak duygularını destekleyerek; kendi kararlarını verebilen, sorumluluk alabilen, öğrenmeyi seven, gençler olarak hayata hazırlamak ilk hedefimiz. Eğitimden öğretime, sağlıktan beslenmeye kadar her şeyin Montessori Eğitim standartlarında ve çocuğun doğasına uygun olmasına gayret ediyoruz” dedi.

 

Öğrencileri kendi potansiyellerinin farkında olabilen sorumluluk sahibi açık görüşlü, çevreye daha duyarlı bireyler olabilmeleri adına ortam yarattıklarını belirten Özsipahi tekrar bir araya gelerek böyle etkinliklerin düzenlenmesine devam edeceklerini söyledi.

 

‘Güvenli bağlanmanın’ önemine değinen Mustafa Kemal Üniversitesi Çocuk Gelişimi Öğretim Görevlisi Muhammed Köleoğlu ise çocukların kimliklerini oluşturabilmesi için’ güvenli bağlanma’ çocuk için araç olduğuna değindi. Köleoğlu; “ Anaokuluna başlayan çocukların ağlaması çok normaldir. Çocuğunuz duygusal olarak size bağlı bir dönemdedir. Sizden ayrılmak istemez, ayrıldığı zaman kaygı duyduğu için ağlayabilir. Bu duygusal gelişimi için normal bir süreçtir” diye konuştu.

 

Bu dönemde ağlamayan çocuğun bir sorunu olacağını vurgulayan Köleoğlu, anne ve babanın nasıl davranması gerektiğini bilmesi gerektiğini böylelikle çocuğun korku ve kaygılarının azalacağını kaydetti.