Final Temel Lisesi Müdürü Oğuzel Kükrek, yarın yapılacak yarışmaya ilişkin verdiği bilgilerde, PİSA’da İskenderun’u temsil etmelerinden dolayı büyük bir onur yaşadıklarını belirtti.

 

Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı olan PİSA’nın, OECD tarafından üye ve diğer katılımcı ülkelerde 15 yaş grubu öğrencileri kapsayan geniş ölçekli bir araştırma olduğunu bildiren Final Temel Lisesi Müdürü Kükrek “Bu araştırma, matematik, fen ve okuma becerileri alanlarında öğrencilerin okulda öğrendikleri bilgi becerileri günlük yaşamda kullanma becerisine odaklanmaktadır. PİSA araştırması, zorunlu eğitimin sonunda örgün eğitime devam eden 15 yaş grubu öğrencilerin öğretim programında ele alınan konuları ne dereceye kadar öğrendikleri değil, günümüz bilgi toplumunda karşılaşabilecekleri durumlar karşısında sahip oldukları bu bilgi ve becerileri kullanabilme yeteneğini ölçmeyi amaçlanıyor. 2018 uygulamasına 80’ne yakın ülke katılmasını bekliyoruz” dedi.  

 

Kükrek, Türkiye’de 189 okulun katılımıyla gerçekleşecek olan PİSA 2018’e, Hatay’dan 6 okul iştirak edeceğini aktararak şu bilgileri verdi: “İskenderun’dan okulumuz, tek katılımcı okul olarak yarın yapılacak değerlendirme çalışma hazırlıklarını tamamladık. Sınavı, Milli Eğitim bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü PİSA sorumluları gözetiminde yapılacak. Sınava, 22 öğrenciden oluşan ekiple katılacağız.”  

 

PİSA’ya ciddi ve yoğun bir şekilde hazırlandıklarını ifade eden Oğuzel Kükrek “İlk kez katılacağımız bu sınav bizim için çok anlamlıdır. En önemlisi de, bu önemli sınavda İskenderun’u temsil ediyor olmamızdır. Hazırlık sürecinde ekibimizi İl Milli Eğitim Müdürlüğü sınavlardan sorumlu Müdür Yardımcısı Faik Över ziyaret ederek moral verdi. Müdür Yardımcısı Över’e, hazırlıkların çok olumlu geçtiğini söyledik. Kendileri de öğrencilerimize başarılar diledi” şeklinde sözlerini noktaladı.