AK Parti Hatay Milletvekili ve eski Kültür Turizm Bakan yardımcısı Hüseyin Yayman, Fransız mimar Leon Benju tarafından 1927 yılında yapılan binanın, Hatay’ın anavatana katılmasıyla birlikte Hatay meclisi olarak hizmet verdiğini söyledi. Yayman, Eylül 1938'de bu binada Hatay devleti meclisinin toplantı yaptığını hatırlatarak şunları söyledi:

“ Kültür Turizm Bakan yardımcılığım dönemimde binanın aslına uygun olarak ‘Hatay Kurtuluş Müzesi’ olması için çalışmaları başlattım. Mülk sahibi Adalı ailesi ile de irtibat kuruldu. Bina şu an bir şirket tarafından kiralanmış ve künefeci olarak kullanılıyor. Daha önce sinema da olmuştu. Bina hakkında Hatay Valiliğinin kamulaştırma kararı da var. Hatay'ın en değerli binasının kamulaştırılıp, Kurtuluş Müzesi olarak kullanılması için çaba gösteriyoruz. Buranın müze olması benim en büyük hayalim''

TARİHİ KARAR BU MECLİSTE ALINDI

Türkiye Cumhuriyeti'ne 5 Temmuz 1939’da katılan Hatay Devleti’nin meclis binası Antakya'nın en işlek caddelerinin birleştiği Atatürk Meydanı’nda, Asi Nehri’nin kıyısında yer almaktadır.

Hangi caddede gezerseniz gezin, gezdiğiniz caddenin bitimi meclis binasının önüne çıkmakta. Meydanın bir tarafında eski meclis binası bulunurken diğer tarafında ise dünyanın 2. büyük mozaik müzesi yer almaktadır.

Fransız mimar Leon Benju tarafından 1927 yılında sinema salonu olarak inşa edilen bu bina daha sonra Hatay Devleti tarafından meclis binası olarak kullanıldı. Bu sinema salonunu yapan Fransızlar buraya “Empire” yani imparatorluk adını vermişler.

Türk Ordusu Hatay’a girdikten sonra Empire Sineması’nın adı Gündüz Sineması olarak değiştirildi

Hatay Devleti'nin Türkiye Cumhuriyeti'ne katılması gibi önemli kararların alındığı yer olan Hatay Meclisi, Hatay’ın Anavatan’a katılmasından sonra tekrar sinema salonu olarak kullanılmış ve 1980 sonrası uzun bir dönem erotik filmler oynatılmıştır.

Sinema salonu olarak kullanılan meclis binası Cumhuriyet tarihinde ise iki ilke imzasını atmıştır; 10 Ocak 1933 günü ilk sesli film gösterime girmiş ve 2 Mart 1933 günü “İstanbul Sokakları” adlı ilk Türkçe film oynatılmıştır.

Şu anda Meclis Binası içerisindeki koltukların Hatay Devleti tarafından, o yıllarda kullanılmış koltuklar olduğunu ve hala sağlamlılığını korumuş olduğunu görüyoruz.

Meclis binası mülk sahipleri tarafından, 2008 yılında işletme amaçlı olarak, Hataylı bir aileye 20 yıllığına kiraya verilmiştir.

Aynı yıl 1 milyon lira harcanarak restore edildi.