Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı ve Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Şahin, MTV vergisine yapılan fahiş oranda zamma tepkiler üzerine harekete geçen hükümetin gelir vergisindeki artış içinde geri adım atmalarını istedi.

Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı ve Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Yönetim Kurulu Başkanı Şahin, son günlerde gündeme oturan MTV vergi oranı ile gelir vergisindeki artışların, geçimini zor sağlayan çalışanların canını yakacağını ifade etti. Şahin, MTV vergi zammının yüzde 12’nin üzerine geçmemesi gerektiğini belirterek, vergi dilimlerinin yüzde 30’lara çıkarılmasına da tepki göstererek “ Tepkilerimiz cevap buldu ve hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, "MTV vergisi aşağı çekilecek." dedi. Yetmez. MTV yeniden değerleme oranını geçmemelidir.Yeniden değerleme oranı ise en fazla % 12-13 civarında olabilir. Bunun üstünde yapılacak her zam oranı vatandaş nazarında ayıplı görülecektir.

Kaldı ki, memur ve emeklilere 2018 yılında sadece %4+3,5 zam yapılacak iken, %12-13 oranında zam dahi ters bir mantık ürünü olacaktır.

Ayrıca %27'lik vergi diliminin %30'a çıkarılması da geri çekilmeli, % 15 lik vergi diliminin üst tavanı en az 20 bin TL'ye çıkarılmalıdır.

Aksi takdirde 2018 Ocak'ta yapılacak % 4'lük zam verilmeden uçup gidecektir. Vergi dilimleri mevcut haliyle korunarak matrahı artırılmalıdır” dedi.