Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. H. Cem Önal, alanında uzman ve tecrübeli ekiple birlikte, modern radyoterapi uygulamalarına hız kesmeden devam ettiklerini, İskenderun ve çevresindeki kanser hastalarının  tedavi olabilmek için başta Adana olmak üzere başka illere sevk edildiklerini, gerçekleştirilen bu iş birliği ile hastaların İskenderun’da tedavi olabildiklerini ifade etti.

 

TECRÜBELİ EKİP DESTEK VERİYOR

1 Şubat 2017 tarihinde Gelişim hastanesine yeni radyoterapi cihazı alındığını, 18 Temmuz 2017 de cihazın kurulum aşamasının ardından ilk hasta tedavisine başlandığını belirten Önal;“Yenilenen radyoterapi cihazı ile Hatay bölgesinde daha önceden yapılmayan ‘Görüntü Kılavuzluğunda Radyoterapi’ ve halk arasında nokta atış denen ‘Stereotktik Radyoterapi’ uygulamalarına da başlanmıştır. Ancak sadece cihazın kaliteli olması yeterli değildir, bu cihazları doğru bir şekilde kullanabilecek tecrübeli hekim, fizik mühendisleri ve teknikerlerin de olması şarttır. Başkent Üniversitesi Adana Dr. Turgut Noyan Uygulama ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Anabilim Dalı’nda görev yapan tecrübeli ekibin destekleri ile çok kısa sürede etkili ve kaliteli tedaviler yapılmaktadır” şeklinde açıklama yaptı.

 

İskenderun Gelişim Hastanesinin kanser hastaları için önemli olduğunun altını çizen Prof.Dr.Önal Radyoterapi uygulamalarının dışında önemli görüntülenme tetkikleri için de hastaların Adana Başkent Hastanesine yönlendirildiklerini, hastaların bu uygulamadan memnun olduğunu söyledi.

 

YENİ TETKİK UYGULAMA İLE 400 HASTA FAYDALANDI

Yeni teknoloji cihazda tedavi süresinin 10 dakika olduğunu, tümörü yok edici dozların güvenli bir şekilde uygulayabildiklerini sözlerine ekleyen Önal;“En sık görülen kanser türleri arasında; meme, prostat, akciğer kanserleri yer alıyor. Yeni teknik uygulamalarımızdan geçen yıldan bu yana toplam 400 yeni hasta faydalanmıştır. Son bir yılda 120 Meme kanseri, 65 prostat kanseri, 60 akciğer kanseri, 20 beyin tümörlü hasta ışın tedavisi almıştır. Yıl içinde toplam 570 yeni tedavi, 8600 fraksiyon radyoterapi uygulaması gerçekleştirildi. Aylık istatistiklere bakıldığına hasta sayılarında belirgin artış, hasta memnuniyetini göstermektedir” diye konuştu.