Hatay Valiliği koordinesinde İŞKUR İl Müdürlüğü’nün düzenlediği, İSTE’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ‘Girişimcilik ve Kariyer Günü’ etkinliğine Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu üyesi, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen de konuşmacı olarak katıldı. Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, İSTE Rektörü Prof. Dr Türkay Dereli, İşkur İl Müdürü Ziya Yüksel, davetliler ve öğrencilerin ilgi gösterdiği etkinlikte ‘Cari Açık Ve Sivil Toplum Kuruluşlarında Genç İstihdamı’ konulu seminerde konuşan Prof. Dr. Edibe Sözen gençlere yeni ufuklar açtı.

 

Avrupa Birliği ülkelerine baktıklarında giderek yaşlanan bir nüfus, Orta Doğu ülkelerinde ise zayıf devletler, güçsüz ve karmaşık toplumlara işaret eden Prof. Dr. Sözün “Ortada bir yıldız şeklinde yükselen Türkiye var. Birçok sorunumuz var. Ama bu sorunları çözecek genç nüfusa sahibiz. Orta yaş tecrübemiz ve yaşlıların bilgeliği ile bir kere insan gücü olarak mükemmeliz” dedi.

 

İnsanların dayanışma gösterip işbirliği yapması gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Sözen “Kayseri’den başlayıp Gaziantep’e kadar uzanan havzada, Ege şeridinin bulunduğu alanda müthiş bir müteşebbis ruh, girişimci ruh var. Endüstri 4,0’ı konuşacak noktadayız. Amerika, Çin tarafından söz etmiyorum. Ama gerçekten bu coğrafya içerisinde, hinterlandımızda arka planda yer alan ülkelere toplumlara baktığımızda çok şanslı konumdayız” diye konuştu.

 

2018 yılında gençlerin sivil toplum kuruluşlarına üyelikleri ile ilgili çalışmalara da değinen Prof. Dr. Sözen “Araştırma yapılmış, 8 bin gencin % 94’ü herhangi bir Sivil Toplum Kuruluşuna üye olmadığı % 5,6 sının üye olduğu belirlenmiş. Örneğin Almanya’da çocuğu 4 yaşında alırlar yeteneği nereye doğru ise oraya yönlendiren düşünen bir yaklaşım içerisindeler. Bugün artık gençlik hiçbir şey yapmam, ‘ben de varım demekten bana neye’ geldi. Almanya’da biri çıkmış Burak Kinng o da bizim arkadaşımızın oğlu hepsi bana ne diyor. Bana neli bir rep dünyası, bu duygu dünyasını yansıtan, ya da coşkuları yansıtan bir şey bana ne yok arkadaşlar. Bizde varız diyeceğiz. Toplumun sorununu çözmeye biz de varız diyeceğiz. Çünkü Türkiye belli bir noktaya gelmiş, bu noktanın biraz daha yukarısına çıkmak zorunda. Teknoloji endüstri 4.0 ı uygulamak zorunda. Eğitimde bunları gerçekleştirmek zorunda Ondan sonra ne yapacaksanız yapın. Bizim geride kalmamız hakikaten dünyanın epey gerisine fırlatabilir o nedenle bana ne lüksümüz yok. Ben de varım cesaretini göstereceğiz. Bizim girişimciliğimiz, daha doğrusu sizlerin girişimciliği bu olacak” şeklinde konuştu.

 

Türkiye’de gençlerin neden STK’lara üye olmak istemediklerini de değerlendiren Prof. Dr. Sözen şöyle konuştu: “15-30 yaşlar arası gençler hiç düşünmüyor, vakit bulamadıkları için diyorlar. Bu doğru o kadar vakit israfı içerisindeyiz ki; sadece okula gidip gelmiyoruz bir takım yolda harcadığınız zaman dilimi var. Sosyal medya kullanacak, arama falan yapacak, sörf yapacak oralarda işimiz var. Kafeye gideceğiz arkadaşlarla oturacağız. Aslında bu bana ne gibi bir tavır. Bu durum benim dışımda ne olursa olsun. Ama ne yapıyor sizin dışınızda olanlar bir an geliyor ve sizi de etkiliyor”

Prof. Dr. Sözen Türkiye’deki gençlerin STK eğilimleriyle ilgi verileri de paylaşarak, 2018 yılında yapılan araştırmada da en beğenilen tercih edilen STK’ların başında Kızılay, LÖSEV ile TEMA geldiğini sözlerine ekledi.