Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdürlüğü ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Hatay Şube Müdürlüğü düzenlediği toplantıyla, Gölbaşı Gölü Sulak Alan Yönetim Planını tanıttı.

 

Toplantıya Kaymakam Mustafa Erkayıran, Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, Orman ve Su İşleri Bakanlığı 7. Bölge Müdür Yardımcısı Mustafa Kandırmış ve 7. Bölge Şube Müdürü Nursel Turan, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü Hatay Şube Müdürü Cüneyt Çağlar, Kırıkhan Şefi Nuri Akın, İlgili Kurum Müdürleri, Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, yörenin muhtarları ve vatandaşlar katıldı. Toplantıda, Jeoloji ve Hidrojeoloji özellikler konusunda Hidrojeoloji Mühendisi Eren Germeç, Floristik özellikler konusunda, Biyolog Dr.Okan Ürker, Ornitolojik özellikler konusunda Biyolog Dr. Ayşegül İliker, Sosyolojik çalışmalar konusunda Sosyologlar, Hacer Taşçene, Ebru Demir ve  Kaymakam Mustafa Erkayıran birer konuşma yaptı.

 

Gölbaşı Gölü Sulak Alanı; sahip olduğu zengin biyolojik çeşitlilik nedeni ile 18.04.2017 tarihinde "Ulusal Öneme Haiz Sulak Alan" olarak tescil edildiğinin vurgulandığı toplantıda şu bilgiler verildi: “Yönetim planı çalışmaları kapsamında sulak alan koruma bölgelerinin belirlenmesi, bu alanda yaşayan türlerin ve habitatların bitki ve hayvan varlığı ile ortaya konması, yörede yaşayan insanların sulak alana dayalı yaşam biçimlerinin belirlenmesi ve koruma ve kullanma ilkesi çerçevesinde alandan nasıl yararlanacaklarının araştırılması gerçekleştirilecektir. Bir yıl içerisinde bitirilecek bu çalışma sonucunda alanın önümüzdeki beş yıllık yol haritası çıkarılarak hangi kurumların ne gibi sorumluluklar üstleneceği ve çalışmalar yapacağı karara bağlanacaktır. Böylece alan içerisinde yürüyüş yolları, kuş gözlem kuleleri, manzara seyir noktaları, kır lokantası gibi günü birlik tesislerin plan dahilinde nerelere yapılacağı kesinleşmiş olacaktır.”