Hakkında 'silahlı terör örgütü(FEFÖ/PDY)’ye yardım etme' suçundan kesinleşmiş 4 yıl 12 ay hapis cezası bulunan hem Türk, hem de ABD vatandaşı olan NASA çalışanı Serkan Gölge verdiği röportajında süreci anlatarak “26 Haziran 2016’da Türkiye’ye tatile geldim. Her yıl aynı zamanlarda baba evine gelip gidiyorum. 13 senedir de Amerika’da yaşıyorum. 23 Temmuz 2016’da dönüyordum artık Amerika’ya evime geri dönerken, hakkımda isimsiz kimliksiz bir ihbar olduğu söylendi. İhbar da şu şahıs ‘Fetö’cüdür ajandır’ bu kadar. Bir arama yaptılar evde herhangi bir şey çıkmadı, ondan sonra gözaltına alındım. Birkaç saat sonra tekrar polisler eve geliyor, bir çocuk odasında bir dolar bulduklarını söylüyorlar. Kimin bulduğu belli değil. Tabi benim için bir şok oldu. Hiçbir şekilde böyle bir şey beklemiyordum, zaten tatile gelmiştim” diye konuştu.

On dört gün gözaltında kaldığını, ardından tutuklandığını, bir buçuk yıl yargılama sürdüğünü belirten Serkan Gölge şöyle devam etti: “Bir de dört-beş sene önce Bank Asya hesabım vardı, bunlar hakkımda delil olarak kullanıldı. Yedi buçuk yıl ceza aldım, itirazım üzerine Adana Bölge İdari Mahkemesi tarafından 4 yıl 12 aya düşürüldü. 35 aya yakın bir süredir de tutuklu olarak ceza evindeydim. Aldığım ceza denetimli serbestlik talebiyle tahliye edildim. Aldığım cezanın suçu varsayılsa bile demiştim ben, iki- iki buçuk ay önce bitmişti zaten, denetimli serbestliğe ayrılmam gerekiyordu. Şu anda öğrendiğim kadarıyla bugün mahkeme bana pasaportumu geri iade etti, yurt dışı çıkış yasağım da yok fakat haftada dört kez yakınlardaki bir karakol merkezine gidip imza atmam gerekecek. Dönmek isterim fakat şuan mümkün değil çünkü idari bir kontrol var üzerimde. Şu ana kadar ne Amerika’daki ne de Türkiye’deki yaşantımda bir tek trafik cezam dahi yok”

Cezaevi koşullarına da değinen Serkan Gölge “Bizim Cezaevimiz; yeni bir cezaevi İskenderun T Tipi. Çeşitli sıkıntılar başta yaşadık. Tek kişilik odada kalıyordum zaten. Günlük bir saat havalandırma hakkım vardı sadece maalesef, onunla alakalı çeşitli itirazlarımız oldu. Ama gene itibariyle koşullar iyiydi” dedi.

Kesinleşmiş karara vurgu yapan Serkan Gölge “Her ne kadar ben bu kararın belki hukuki olarak doğru olmadığını düşünsem de karara saygı duyuyorum. Hukuk içerisinde gerekli olan ne ise Anayasa mahkemesine itiraz yolu, bilhassa Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine itiraz yolu, bunları kullanmaya devam edeceğim. Yakın bir zamanda Adalet Bakanlığı belki denetimle alakalı yasal değişiklik yapabilir, belki bu imza yükümlülüklerinde bazı farklılıklar getirebilir, o şekilde olursa elbette ki bende bir bilim adamı olarak NASA'daki işime geri dönmek istiyorum. Bu noktada da pozitif bir gelişme olur diye ümit ediyorum. Takdir mahkemelerindir, onun dışında olan şeylerin hepsi iftiradır. İftiralarla tabi ki hukuki gereklilik ne ise onu da bu noktada suç duyurularım olacak, onları devam ettireceğim” şeklinde konuştu.