Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un,  katıldığı bir toplantıda "Bir okul gözetmensiz sınav yapsın ve ben varım desin" açıklamasının ardından Karaağaç Akdeniz İlkokulu, Hatay’da uygulamayı hayata geçiren ilkokul oldu.

 

Arsuz Karaağaç Akdeniz İlkokulu yönetimi, Milli Eğitim bakanı Ziya Selçuk’un gözetmensiz sınav uygulaması açıklamasının ardından bir ilki başarmak için kolları sıvadı. Öğrenciler, ilk kez öğretmensiz ve gözetmensiz sınav uygulaması ile sınava girdiler.

 

Okul idaresi ve öğretmenler tarafından yapılan toplantı sonrası öğrencilerin birbirine ve öğretmenlerine güvenin artması nedeniyle gözetmensiz sınav sistemine geçildi. Okulda sınava giren öğrenciler, öğretmenleri olmadan sessiz bir şekilde sınavlara girerek verilen soruları cevapladıkları gözlendi.

 

Okuldaki gözetmensiz ilk sınavları, iki sınıfta Türkçe, Sosyal Bilgiler ve Matematik derslerinde uyguladıklarını belirten okul idarecileri, ikinci dönemin tüm sınavlarında uygulamanın süreceğini kaydetti. Bu uygulama için bir ön hazırlık sürecinden de geçtiklerini belirten okul yönetimi, çocuklara sorumluluk vermek amacıyla yola çıktıklarını, öğrencileri öncesinde de bir manevi hazırlık sürecinden geçirdiklerini ifade ettiler.

 

Bu örnek uygulamanın Arsuz ilçesindeki tüm okullarda uygulanacağı ve diğer ilçelere örnek olacağı belirtildi.