Uzm. Dr. Çiğdem Zuhur,Grip aşısı için en uygun dönemin Eylül ayı olduğunu, toplumun yaklaşık üçte ikisinin  soğuk algınlığı ,boğaz ağrısı, hırıltı şikayetleri ile kendilerine başvurduğunu söyledi.

 

Soğuk algınlığında hastaların haftalarca astıma benzer bir tablo içine girdiklerini belirten Zuhur; “Hastalara sorulunca, grip oldum, göğsüme indi’ herkesin kabul ettiği açıklamadır. Göğüsleri hırıldar, sürekli öksürürler, ilk dönem geceleri yatamazlar, kokulardan etkilenirler. Bu durumda şurupların, balgam söktürücülerin, vitaminlerin, alerji ilaçlarının ve muhtemelen antibiyotiklerin rolü yoktur. Tedavi; imkân varsa konuşmadan dinlenmek ve hastanın düzelene kadar astım gibi tedavi edilmesidir. Aslında bu tür kişiler, astıma eğilimlidirler. Grip aşısı olmak, etkili bir korunma yoludur. Aşının koruyuculuğu yaklaşık yüzde 60’tır”şeklinde açıklama yaptı.

 

65 yaş ve üzeri kişiler ile Kronik akciğer hastaları, (KOAH, bronşektazi, bronş astımı, kalp ve damar hastalığı) olanlar, şeker hastalığı, böbrek fonksiyon bozukluğu, çeşitli kan hastalıkları olanlar, bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler, yüksek riskli hastalarla karşılaşma olasılığı olan hekim, hemşire ve yardımcı sağlık personelinin grip aşısı yaptırmalarını  önerdiklerini ifade eden Uzman Doktor Çiğdem Zuhur, aşının önemine bir kez daha değinerek insanların gribal enfeksiyonlardan kurtulmanın önemine değindi.