İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda STK temsilcilerini de destek verdiği basın açıklaması toplantısında ‘15 Temmuz’u asla unutmayacağız, Gücümüz Milli İrade, Hedef Büyük Türkiye’ye işaret edildi.  

 

      İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz basın açıklamasına TÜRK-İŞ, TESK, MEMUR-SEN, HAK-İŞ, TZOB, TİSK, Türkiye KAMU-SEN, TOBB,İskenderun Esnaf Odaları Birliği,İskenderun Ziraat Odası,Hak-iş İskenderun Şubesi, Çelik İş İskenderun Şubesi, Türk Metal-sen İskenderun Şubesi, TİSK İskenderun Şubesi, İMEAK Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesinin destek verdiğini söyledi.

 

      Tarihin en zor günlerinden biri olan 15 Temmuz’un yıldönümüne girildiğine dikkat çekilen basın açıklamasında İTSO Başkanı Yılmaz, iki hafta boyunca, farklı etkinliklerle, hazırladıkları afişlerle ülkenin tamamında 15 Temmuz ruhunu canlı tutacaklarını ifade ederek “15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz’un Türkiye için bir milat olduğuna inanıyoruz. Çünkü bu alçak saldırı, darbenin ötesinde bir işgal girişimiydi” dedi.

 

      15 Temmuz’u, İstiklal Harbinden bu yana ülkenin karşılaştığı en büyük tehlike olarak nitelendirilen açıklamada Yılmaz “O gece Fetullahçı terör örgütü, “devleti” ele geçirmeye, milleti tahakküm altına almaya kalkıştı. Darbe girişiminin asıl amacı; ülkemizi tarihimizde görülmemiş bir kaosa sürüklemek,  kardeş kavgası başlatmak, Türkiye’yi iç savaş ortamına sokmaktı. Darbe teşebbüsünün nihai amacı;  Türkiye Cumhuriyetini bir daha ayağa kalkamayacak duruma düşürmekti. Allah’a şükürler olsun Milletimiz, cesareti ve feraseti ile bu belayı, bu fitneyi durdurdu. Milletimiz demokrasimize ve özgürlüğümüze kasteden bu saldırı karşısında dik durdu, canı pahasına değerlerini savundu” diye konuştu.

 

      Yılmaz açıklamanın devamında, başta Cumhurbaşkanı olmak üzere, Gazi Meclisi, Başbakanı, siyasi partileri,  milleti, sivil toplum kuruluşları ve medyanın kararlı duruşuyla bir destan yazıldığını kaydetti.

 

      15 Temmuz’da Türkiye en zor demokrasi sınavını büyük başarıyla verdiğine işaret eden Yılmaz “Demokrasimizin,  hiçbir kaba kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü olduğunu herkese gösterdik. Milletimiz darbeye karşı durarak şunu açık şekilde ilan etmiştir. “Türkiye Cumhuriyeti devletini Milletin iradesi dışındaki hiçbir güç yönetemez.” Bu, dünyaya örnek olacak bir tavırdır. Elbette bunun için/ büyük bir bedel ödedik. Darbe girişimine karşı verdiğimiz bu mücadelede, 250 vatandaşımız şehit oldu. 2.301 vatandaşımız gazi oldu. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimizi şükranla anıyoruz. Milletimiz onları daima minnetle ve rahmetle anacaktır. Dünyada çok az millet, bu bedeli ödeyebilir” şeklinde konuştu.

 

      Siyasi görüşü fark etmeksizin Türkiye’nin geleceğine sahip çıkan 15 Temmuz ruhunun demokrasinin de sigortası olduğuna dikkat çekilen açıklamada Yılmaz şunları söyledi: “FETÖ, yalan haberlerle yurt dışında ülkemiz aleyhine karalama kampanyaları yürüttü. Ekonomimiz de bu saldırıdan olumsuz etkilendi. Allah’a şükür, birlik ve beraberliğimiz sayesinde bunların hepsini de kısa sürede atlattık. Hükümetimizin bizlerle istişare içinde aldığı önlem ve yaptığı reformlarla hızla toparlandık. Daha darbe girişiminin üzerinden bir yıl geçmeden ekonomide yüzde 5’lik büyümeyi yakaladık. İstihdam rekorları kırdık. Bu yılın ilk altı ayında tam 1 milyon 200 bin insanımıza yeni istihdam sağladık. İhracatımızı rekor düzeyde arttırmaya başladık. Yabancı yatırımcıların güvenini yeniden kazandık. Çok açık ifade ediyoruz ki Türkiye, dünyanın en zor stres testinden başarı ile çıkmıştır. 15 Temmuz sonrası toparlanma sürecini tamamladık. Şimdi yeni bir atılım sürecini başlatmamız gerekiyor. Ayağımızdaki prangayı çözdük, şimdi koşma zamanı. Büyümede, istihdamda, ihracatta yeni rekorlar kırmalıyız. Vatandaşlarımızın refah seviyesini daha da arttırmalı, demokratik kazanımlarımızı güçlendirerek daha ileriye taşımalıyız. Bütün bunlar için ortak akılla ve istişare içinde, yeni bir reform süreci başlatmalıyız.”