İSTE Teknoversite  günlerinde dördüncü nesil üniversite-sanayi işbirliği için yenilikçi bir modeli Türkiye’ye kazandıran ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet ÇELİK tarafından  konferans verildi.

 

ASELSAN olarak üniversitelerin sanayi ile iç içe çalışarak daha başarılı olabileceğini gördüklerini . YÖK ile yapılan protokol ile ASELSAN, üniversitelerin dış kampüsü olduğunu ifade eden  Çelik; “ ASELSAN Akademi Lisansüstü Eğitim Programı ile ASELSAN'ın sahip olduğu teknoloji ve bilgi birikiminin geliştirilmesi ve sürekliliğinin sağlanması hedeflenmektedir. İlgili alanlarda akademik tecrübeleri olan üniversite öğretim üyelerinin savunma projelerinde görevlendirilmesi ile savunma sanayisi alanında kritik teknolojilerin millileştirilmesi ve başarıyla sonuçlandırılması sağlanmaktadır”diye konuştu.

 

Asselsan Akademi, Endüstri Endüstri 4.0’ın gerektirdiği üniversite-sanayi işbirliği modelini sunmakta olduklarını, bu modelde Üniversite-sanayi işbirliği sağlanırken, üniversitelerin birbirleri ile işbirliği yapabilmesi de mümkün olacağını dile getiren Çelik; “. İSTE’nin de bunu başarmaya en yakın üniversitelerden biri olduğunu düşünüyoruz. Bölgesel bağlamda, İskenderun, milli ekonomik gelişmeyi tetikleyecek çok önemli bir ekosistemi oluşturabilir. İSTE de bunun önemli bir oyuncusu olabilir. Var olan ekosistemin potansiyelini ortaya çıkarabilmek için dördüncü nesil üniversite akımına dâhil olmakta fayda vardır, İSTE doğru yoldadır” dedi.

 

Konferansın sonunda   ASELSAN ile İSTE arasında işbirliğini geliştirmek üzere, İskenderun Teknik üniversitesi (İSTE) ve ASELSAN arasında “Savunma Sanayii için Araştırmacı Yetiştirme Programı (SAYP) Mutabakat Metni” imzalandı.

 

İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay DERELİ ve ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet ÇELİK tarafından İmzalanan protokol ile, İSTE’de lisansüstü programlara kayıtlı öğrenciler tarafından yapılacak veya halen yapılmakta olan lisansüstü tez çalışmalarının; şirketlerin orta ve uzun vadeli araştırma ve geliştirme stratejileri doğrultusunda ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın belirlediği öncelikli alanlarda gerçekleştirilecek şekilde ‘güdümlü projeler’ olarak yapılandırılması sağlanacak.