İşadamı Nihat Gümüş, tekstil, turizm ve otomotiv sektöründe yer alan, ekonomiye-istihdama önemli katkı veren şirketleriyle iş dünyasında edindiği bilgi, birikimi ile tecrübesini TBMM’ye taşımak için Cumhuriyet Halk Partisinden Hatay Milletvekili aday adayı oldu.

 

Cumhuriyet Halk Partisinin içerisinde yoğrulmuş, Atatürkçü, ilke ve inkılaplarının vazgeçilmez savunucusu bir gelenekten bugünlere geldiğini ifade eden işadamı Nihat Gümüş, “24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili seçimlerinde ülkem ve memleketim için ben de varım demek için yola çıktım. Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekilliği için başvurumu yaptım. Cumhuriyet Halk Partisinin yılmaz savunucuları olarak, bu ülkenin, Cumhuriyet’in koruyucusu, geleceğe taşıyacak düşünce ve yapıya omuz vermek, elini taşın altına koymak için ben de Milletvekili aday adayı oldum” dedi.

 

NİHAT GÜMÜŞ KİMDİR?

1958 yılında Hatay’ın Arsuz ilçesinde doğdu. 1992 yılında Hazır Giyim üretimine kendi kurduğu markasıyla devam etti. Oluşturduğu markasıyla birçok ITKIB İhracat Birincilikleri ve Bronz Madalya kazanan Nihat Gümüş, tekstil sektöründeki başarısını 1997 yılında İstanbul’da bulunan History Hotel’ i faaliyete alarak Turizm sektöründe de gösterdi.

 

Tekstil ve Turizm sektöründe kendini ispat ettikten sonra şu anda lokomotif şirket olan Volkswagen Gümüş Antakya bayiliğini 1998 yılında işletmeye açtı. Yine aynı yıl içerisinde Osmanbey Tekstilci İş Adamları Derneği Kurucular Kurulu Üyesi ve Üç Dönem Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

 

Ülke ekonomisine katkının ve istihdamın devamlılığına inancını 2006 yılında kurduğu Volkswagen İskenderun Bayiliği ile tekrar gösterdi. Otomotiv sektöründe gösterdiği başarı 2013 yılında Volkswagen AG tarafından verilen ‘Golden Pin’ ödülüyle taçlandı.

 

2014 yılında FIDDA Tekstil markasının kuruculuğunu üstlendi ve birçok ülkeye aynı marka adı altında ihracata devam etti.  Turizm yatırımlarına 2016 yılında İstanbul da faaliyete açtığı Redmont Hotel ile devam etti, bu yıl içerisinde FIDDA markasıyla İzmir basta olmak üzere Avrupa ve Amerika da birçok ihtisas fuarlarına katildi.

 

2017 yılında FIDDA Amerika ofisini faaliyete geçirdi. İstanbul Ticaret Odası, Antakya Ticaret Odası, İskenderun Ticaret Odasına kaydı bulunmakta olup, Volkswagen Gümüş Otomotiv Motorlu Araçlar Şirketi olarak birçok defa Hatay Vergi Rekortmenleri Listesinde yer aldı.

 

Son olarak ülke ekonomisine yeni kazandıracağı Skoda ve Audi Hatay bayiliği projesini yürüten Nihat Gümüş halen faaliyette olan şirketleri; Volkswagen Gümüş Otomotiv Motorlu Araçlar Şirketinin 20 yıldır Yönetim Kurulu Başkanlığını, Nihat Gümüş Tekstil Kurucu Ortaklığını ve 20 yıldır Gümüş Turizm Yatırımları Anonim Şirketi Yönetim Kurulu Başkanlığını yapıyor.

 

İş hayatındaki başarılarının gelecek nesillere örnek olması ve gelecek nesillerin eşit şartlarda hayata hazırlanması amacıyla Gözcüler Lisesi Bina Tadilatını, Tefrişini ve Donanımı ayrıca Belen Kaymakamlığına İlkokul yapılması koşuluyla okul arazisi hibe etti. İhtiyaç sahibi birçok Hataylı Yüksekokul Öğrencisine de burs veriyor...