Alınması gereken zorunlu Mesleki Yeterlilik belgeleri ile ilgili TOBB MEYBEM A.Ş. Genel müdürü Ahmet Saygın Baban, İTSO Başkan yardımcısı Muhsin Yeter ve İTSO Dış Ticaret memuru Meltem Kartal, İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren firmaları ziyaret ederek, bilgiler verdiler. İTSO heyeti, İskenderun Organize Sanayi Bölgesinde Faaliyet gösteren Güven Makine Sanayi fabrikasını ziyaret ederek yönetim kurulu başkanı Cemil Kirmitten bilgiler aldılar.

İTSO Başkan Yardımcısı Muhsin Yeter; “İTSO olarak TOBB MEYBEM ile birlikte başlatılan bu çalışmalar firmalarımıza avantajlar sağlamaktadır. Şu an İTSO bünyesinde Mesleki yeterlilik belgeleri alınması için çalışmalar devam etmektedir konu ile ilgili görevlendirmeler de yapıldı. Burada amacımız hem üyelerimizi ziyaret etmek, hem de bu Mesleki Yeterlilik Belgesinin önemini  firmalarımıza anlatmak istedik” dedi.

TOBB MEYBEM A.Ş. Genel müdürü Ahmet Saygın Baban; “TOBB MEYBEM Mesleki Yeterlilik Belgesi Merkezimiz Ankara’da ama Türkiye genelinde 78 ilimize bu sınavları kurumsallaştırdık. Sınavları Ticaret ve Sanayi Odalarımız vasıtalarıyla yürütüyoruz. Hani biz Ankara’dan geldik, bir daha gelemeyiz diye düşünmeyin, burada İskenderun Ticaret ve Sanayi Odamız var. Sınavlarda zaman  ve iş kaybı yaşanmaması için sınavları kamera sistemi ile iş yerlerinde yapıyoruz. Böylece çalışanlar kendi iş yerlerinde ve kendi makinalarında sınavları daha rahat geçebiliyorlar” dedi.

BİZ BELGELERİMİZİ ALDIK

Ziyaretten ötürü memnuniyetini dile getiren Güven Makine yönetim kurulu Başkanı Cemil Kirmit ; ‘Zaten biz ihracatçı firma olduğumuz için bizlerin bu belgeleri alma zorunluluğu var. Biz Belgelerimizi aldık. Gerek kaynakçılarımızın gerek montaj, boya, ustalarımız alınması gerekli belgeleri aldılar. ” dedi.

İTSO Meclis Başkan vekili olan Serdar Kirmit ise; “İTSO bünyesinde TOBB MEYBEM’in faaliyete başlaması ve bu bölgede Mesleki yeterlilik belgesi vermesi firmalarımız için önemli bir gelişme. Mesleki yeterlilik Belgesi alacak olan firmalarımızın zaman kaybı yaşamamaları için bu sınavların kendi iş yerlerinde yapılacak olması ve bu sınavların ücretsiz olması  firmalarımız için önemli avantaj” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.