Hatay Ticaret İl Müdürü Halit İmrek’in organizasyonu ile gerçekleşen programa Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Gökhan Alkan, Yönetim Kurulu Üyeleri ve birçok sektörden alanında başarılı HASİAD üyesi iş insanları katıldı. Afrin Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Nasır Hüsso ve Yerel Meclis Başkanı Muhammed Said Süleyman’ın HASİAD ekibini Odanın Toplantı salonunda ağırladı.

 

Afrinli iş insanları ile bir arada olmaktan son derece mutluluk duyduklarını ifade eden Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği Başkanı Gökhan Alkan “Bölgenin ekonomi tabanlı en önemli sivil toplum örgütü olarak siz değerli iş insanı kardeşlerimizin yanında kendimizi evimizde hissediyoruz. HASİAD Hatay’ın toplamda yüzde 70 civarında ihracatını gerçekleştirmektedir. Ticari ilişkilerimizi geliştirmek adına gıdadan sanayi sektörüne, mobilyacılığa, jeneratöre, inşaat sektörüne ve diğer alanlarda birçok başarılı işadamı ile birlikte bu ziyareti gerçekleştiriyoruz. Afrin'in yeniden yapılanma sürecinde Hataylı İş İnsanlarına öncelik verilmesi ve Afrin’de gümrük kurulması ile ilgili sürecin hızlandırılmasını iş dünyası olarak bekliyoruz” dedi.  

 

Afrin Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Nasır Hüsso odalarının Zeytin Dalı operasyonunun tamamlanmasından bir yıl sonra kurularak faaliyetlerine başladığını belirterek “Ekonomik kalkınma adına atılacak tüm adımları tüm kurumlarımız ile birlikte atmayı hedefliyoruz. Şu anda 216 kayıtlı üyemiz var bu sayısı kısa sürede 1000’e çıkarmayı hedefliyoruz. Hatay Ticaret İl Müdürümüz Halit İmrek ile birlikte yürüttüğümüz çalışma doğrultusunda buradaki firmaları belli kritere getirme çalışmamız tamamlandıktan sonra tüm bilgilerimizi Hatay sanayi ve ticaret odası, ilgili kurumlar ve sizlerle paylaşacağız” diye konuştu.

 

Bir ay önce kurulan Ziraat Odası ile tarım ürünlerini daha sistematik bir biçimde ekerek ekonomiye katkı sağlayacağına inandığını aktaran Hüsso “Yüzde 70’i zeytinyağı üzerine kurulu bir ekonomiye sahip Afrin bölgemizde 200 civarında zeytinyağı fabrikamız bulunmaktadır. Sabun fabrikalarımız, deri, tekstil alanında hazır giyim yapan atölyelerimiz mevcuttur. Bölgeye huzur ve güven sağlandıktan sonra zeytin dalı sınır kapısı açılması ile bizler için yeni bir dönem başlamıştır. En büyük beklentimiz sınır kapısının serbest olması neticesinde önceliğimiz olacak Hatay’la olan ticaretin daha kolay hale getirilmesidir” şeklinde konuştu.  

 

HASİAD heyetini Afrin’de kabul eden Hatay Vali Yardımcısı Tolga Polat da şunları söyledi: “Bölge terörden arındırıldıktan sonra tekrar hayatı normal akışına döndürmek adına bir Türk görevlilerin koordinatörlüğünde bir dizi çalışmalar yapılmıştır. Alt yapı, Eğitim, Sağlık ve Sosyal hizmetler gibi tüm toplumu ilgilendiren faaliyetleri karşılamaya çalışan Yerel Meclis ve alt komisyonlarının yaptıkları çalışmalarda kendimizi danışman olarak tanımlıyoruz. Zeytin dalı diye adlandırdığımız Afrin ile birlikte 7 tane ilçe teşkil ettik. 350.000 kişinin yaşadığı bölgede her türlü ihtiyacın karşılaşması için girişimlerde bulunmaktayız. Emniyet ve Jandarma kuvvetlerimizin danışmanlığında şurta diye tanımladığımız birlikler tarafından güvenlik sağlanmaktadır. Bölgede 250 okul 43 000 öğrenci var. Sağlık konusunda Afrin’de 13 branşta hizmet veren 80 yataklı bir hastanemiz Cinderes bölgesinde askeri bir hastanemiz mevcut. Bölgenin en önemli sorunu elektrik ve bu konuda yapılan çalışmalar neticesinde kısa bir zaman sonra bölgeye elektriği vereceğimizi belirtmek istiyorum. Şuan elektrik ihtiyacı jeneratörler ile karşılanmaktadır. Ticaret burada hayatın vazgeçilmezi ve sizlerin de ziyaret amacı olan bölge ile ticaret konusunda ilgili kurumlarımız ile yardımcı olmak adına elimizden geleni yapacağız”