Herbalist ve işadamı Recep Ekinci, sosyal sorumluluk projesine ve sağlıklı beslenmeye katkı sağlamak adına; Karabuğday yetiştiriciliği için Amanos Fruits çiftlik sahibi Mahmut Nuri Gündoğdu ile işbirliği içinde bir çalışma gerçekleştirdiklerini söyledi.

 

Ekinci, Hassa bölgesini Pilot bölge seçerek Karabuğday ekimi yapıldığını belirterek “Bitki çiçek açar hale gelmiştir. Türkiye’de karabuğdayın ekiminin yaygınlaşmasını önemsiyorum. Çünkü dünya nüfusu ortalamasına göre; Türk Milleti, bizler en çok buğday ürünleri, bulgur ve unu tüketen milletiz. Üstelikte en çok ekmek tüketmemize rağmen (ekmek yemeden) doymayan bir milletiz. Mademki bu denli buğday tüketiyoruz, o zaman sağlığımıza, hayvanımıza ve toprağımıza faydalı olan Karabuğdayı yetiştirelim ve tüketelim” dedi.

 

Türk kadını ve aileleri ile birlikte ‘Karabuğday yetiştiriciliği ve sağlıklı beslenme sosyal sorumluluk projesine’ katkıda bulunmak istediğini sözlerine ekleyen Recep Ekinci “Tohum, yaprak ve çiçeklerindeki mineral, vitamin proteinler karabuğdaya sihirli bir bitki özelliği kazandırmaktadır. Karabuğday, denince akla glutensizlik gelir. Tüm tahıllarda, karabuğdayda ve tahıl benzeri ürünlerde Gluten bulunur ancak Gluten karabuğdayda kimyasal olarak bağlı bulunur. Bu sayede karabuğday mamulleri yendiği zaman vücutta bir reaksiyona girmediğinden; karabuğday Gluten bulunmayan (Çölyak hastalığını tetiklemeyen) bir ürün olarak tanımlanmıştır. Otistik ve Dowon Sendromlu çocukların güvenle tüketeceği bir üründür” diye konuştu.