AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, İskenderun’a yapılması planlanan 900 yataklı Devlet hastanesinin yapılacağı Ziraat Bahçesindeki alanın sadece 40 dönümüne inşaatın olacağını kalan kısmının yeşil alan olarak kalacağını söyledi.

 

İskenderun için önemli bir proje olduğunu ve Başbakan Binali Yıldırım’a projeyi sunduklarını aktaran, T.B.M.M İdare Amiri, AK Parti Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, “Buranın tamamı yeşil alan, yeşil alandan çıkartılması gerekiyor. Tapusunun Sağlık Bakanlığına devrettiğimiz, bu 237 dönüm arazinin tamamının yeşil alandan çıkartılması çalışmasına girmiştik. Sonra niye hepsini yeşil alandan çıkartıyoruz diye düşündük. Geçtiğimiz hafta bu konu için Sağlık Bakanımızdan randevu alarak bu konuyu görüştüm. Hastane 80 dönümü işgal edecek. Bunun kırk dönüm kullanacağız. Ama aralarda boş yerlerimizde var. Diğer alanlar yeşil alan olacak. Şimdi 80 dönümü yeşil alandan çıkartmamız için karşılığında yer göstermemiz lazım onun mücadelesini veriyoruz. Eski SSK hastanesinin yerini yeşil alan olarak dönüştürüyoruz 30 dönüm. Kalan 50 dönüm yer arıyoruz.”

 

Kesilecek limon ağaçlarını sorduğunu ve 35 yaşlarında verimliliğini, ekonomik değerini kaybettiğini, kurumaya başladığını öğrendiğini de sözlerine ekleyen Karasayar,  şunları kaydetti: “300-400 milyonluk bir proje, bu hastaneyi İskenderun’a kazandırmak için çok uğraştık. Başka yerimizde yok. Yaptıramazsak bu yatırım elimizden uçar. Ama vatandaş ben istemiyorum derse yapacak bir şeyimiz yok.”