Hatay Büyükşehir Belediyesi Fuar Alanı’nda gerçekleştirilen çok sayıda yayın evi, yazar ve vatandaşın ilgi gösterdiği 3. Kitap Fuarının açılışına Vali Rahmi Doğan da katıldı.

 

Vali Rahmi Doğan, Hatay Büyükşehir Belediyesi Fuar Alanındaki açılış töreninde yaptığı konuşmada, çocukların gelecek olduğunu ve iyi yetiştirilmeleri gerektiğini söyledi.

 

Çocukları geleceğe hazırlayabilme anlamında devlet olarak her türlü imkânın sağlandığını belirten Doğan, "Çocuklarımızı kitapla buluşturmayı ihmal etmememiz gerekiyor. Bugünün sorunlarını değil, geleceğin sorunlarını çözebilecek nesiller yetiştirebilmek için çocuklarımızı kitaba dokunur hale getirmemiz gerekiyor” dedi.

 

İstatistiklere bakıldığında Türkiye'de kitap okuma sıralamasının ne kadar düşük olduğunu, insanların ihtiyaçları arasında, ihtiyaç sıralamasında da kitap ihtiyacının ne kadar gerilerde olduğunu ifade etmek istediğini vurgulayan Vali Doğan “Sosyal medyanın çok yaygınlaştığı, iletişimin çok hızlı bir şekilde yayıldığı bir ortamda çocuklarımız, kitaptan gitgide uzaklaşmaktadır. Günde altı saat televizyon izleyen çocuklarımız, günde 3 -4 saat internetle buluşan çocuklarımız, günde birkaç dakika ortalamayla kitapla buluşabilmektedirler. Bu vesileyle bu tür fuarlarla çocuklarımızı kitapla, yazarlarla buluşturmamız lazım" diye konuştu.

 

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da fuarı düzenlemelerindeki tek amaçlarının bilgili gençler ve çocuklar yetiştirmek olduğunu kaydetti.

 

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılan fuarın içeriğinde birçok söyleşi, konferans, şiir dinletisi, resim sergisi ve ‪23 Nisan’da çocuklara yönelik kum boyama, zeka oyunları, yüz boyama gibi etkinlikler yer alıyor. Fuar, 28 Nisan'a ziyaretçilere kadar açık kalacak.