Hatay'ın sağlık turizminin masaya yatırıldığı İskenderun'da düzenlenen toplantıda THTC (Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi) Kurucu Başkanı Emin Çakmak Amerika ve Almanya’dan sonra 750 bine yakın sağlık turizmiyle Türkiye'nin dünyada tercih edilen üçüncü ülke olduğunu söyledi. 

 

Özel Gelişim hastanesi ev sahipliğinde Doğa Koleji konferans salonunda Hatay’da Sağlık Turizmi paneli düzenlendi. Panele Hatay Vali Yardımcısı Erol Özkan, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, Arsuz Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Yılmaz, İskenderun Teknik Üniversitesi öğretim üyeleri, Özel Gelişim Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yıldız ve davetliler katıldı.

 

Hatay’da sağlık turizmi paneline, Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi(THTC) Kurucu Başkanı Emin Çakmak, Turizm Otel Yöneticileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Aksu, THTC Danışma Kurulu Başkanı Mustafa Hamdi Şengel, THTC Aktif Yaşam Gurubu Başkanı Süleyman Kamil Yüceoral, THTC Ege Bölgesi Yürütme Kruulu Başkanı Atilla Üner, THTC Güneydoğu Anadolu Bölgesi Yürütme Kurulu Başkanı Erkan Özsavaş konuşmacı olarak katıldı.

 

İskenderun Özel Gelişim Hastanesi Genel Direktörü Prof Dr Bülent Tekinsoy, fiziki ve teknolojik yapı ile ekip olarak sağlık turizmi için hazır olduklarını bunun için çalışmalar yürüttüklerini ifade etti.

 

ANTALYA’DAN DAHA FAZLA SEÇENEK VAR…

TUROYD (Turizm Otel Yöneticileri Derneği), yönetim Kurulu Başkanı Ali Can Aksu, Türk turizminde 1994’den beri çok ciddi anlamda bazı yanlışların olduğuna işaret ederek şunları söyledi: “Tek kalem turizm anlayışı ile yolumuza devam ettik. Deniz, kum, güneş anlayışıyla hareket ettik. Maalesef tarihsel, kültürel yapımızı oluşturabilecek değerleri unuttuk. Bugün bu yanlışlarımızın farkına vardık. Turizm çeşitlendirmesi açısından İskenderun ve Antakya’yı görüyorum çok şeyler var. Malzeme çok fazla, bir Antalya’dan çok daha fazla malzemeye sahipsiniz. Burada inanılırsa oturup yeniden baştan bu bölgenin turizm kalkınmasına hep beraber el atılırsa tarih, kültür turizmden başlayıp, gastronomi turizm oluşuyor. En önemli konseptlerden bir tanesi neden sağlık turizm olmasın! Yurt dışından buraya neden tedavi amaçlı turistleri çekmeyelim. Mevcut fiziki yapı bunu kaldırabilecek güçte.”

 

THTC (Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi) Kurucu Başkanı Emin Çakmak, Türkiye’nin sağlık turizmini 2005 yılında tanıdığını ve Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyini 32 kurucu ile kurarak yola çıktıklarını söyledi.

 

SAĞLIKTA TERCİH EDİLEN 3. ÜLKESİYİZ

Sağlıkta ciddi bir reform gerçekleştiğini de belirten Çakmak “Bugün dünyanın birçok ülkesinde kongrelerde ve konferanslarda ülkemizde son on beş yılda yaşadığımız reformu ve gelişmeleri anlatmak için davet ediliyoruz. Gittiğimizde çok rahatlıkla şunu söylüyoruz; ülkemizde 80 milyon nüfusumuzun sağlık sorununu çözdük. Devletimiz destek vermezse biz bugünlerde dünya üçüncülüğünü konuşuyor olmazdık. 2012 itibari ile sağlık turizm teşviklerimiz oldu. İlk defa hizmet ihracatı teşvike tabi oldu. Devlet politika olarak hem teşviklerle destek oldu hem de yanımızda olup himaye etti. Amerika ve Almanya’dan sonra 750 bine yakın sağlık turizmi ile ilgili dünyanın tercih edilen üçüncü sırasına oturmuş durumdayız” diye konuştu.

 

GELECEK AFRİKA’DA

Afrika açılımına da dikkat çeken Çakmak “Cumhurbaşkanımızın da sürekli seyahatlerini de takip edebiliyorsunuzdur. Gelecek Afrika'da rezervler orada ve zenginlik burada, her ne kadar uzaktan bakıldığında fakir ülkeler gibi gözükse de birkaç ülkenin adı geçiyor onun dışında ülkeler ekonomik anlamda çok ciddi potansiyele sahip. Dolayısıyla biz ofislerimizi çok yoğun bir şekilde oralarda açmaya çalışıyoruz. Sağlıkla başlayıp sporla devam edip din ve kültür turizmini ön plana çıkartmak suretiyle bu zirvenin bir milat olarak kabul edip harekete geçmemizi hep birlikte arzuluyorum. Hatay ilimizin İskenderun bölgemizin sağlık turizmi ve diğer seğmenlerini nasıl geliştiririz onları konuşacağız. Sağlık turizmi sadece tıp turizminden ibaret değil. Termal turizm de var” şeklinde konuştu.

 

SAĞLIK İÇİN GELEN BİR KİŞİ ON TURİSTE BEDEL

Sağlık Turizmi Geliştirme Konseyi Ege Bölgesi Yürütme Kurulu Başkanı Atilla Üner de on normal turist getirip burada ağırlama yerine bir sağlık turizmi ile alakalı turist getirilmesi halinde on kişinin getireceği gelir ve tanıtımı ile yapacağı katkılardan daha fazla faydalı olacağını vurguladı.