Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından ülke genelinde 7.7 milyon TL bedelle inşa edilen 375 tesisin toplu açılış töreni, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdogan, Başbakan Binali Yıldırım, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun telekonferans yöntemi ile iştiraki ve Hatay Valisi Erdal Ata ile beraberindekilerin Samandağ ilçesinden yaptığı canlı bağlantı ile gerçekleştirildi.

Devlet Su İşleri tarafından Hatay’ın Samandağ ilçesinde Antakya, Defne ve Samandağ ilçelerinin içme suyu, sulama suyu problemini çözmek ve elektrik üretmek amacıyla inşa edilen Büyük Karaçay Barajı düzenlenen törenle açıldı.

Toplu açılış törenine Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra Vali Yardımcısı Nursal Çakıroğlu, DSİ 6. Bölge Müdürü Mevlüt Aydın, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Samandağ Kaymakamı Cahit Çelik, İlçe Belediye Başkanları ve çok sayıda vatandaşlar katıldı.

Hatay Valisi Erdal Ata, barajın 54 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olduğunu ve 36 bin dekar arazinin sulanmasını sağlayacağını söyledi. Ata, "Baarj sayesinde yıllık 35 milyon m³ içme suyu sağlanacak ve yılda 17 milyon kilowatt/saat hidroelektrik enerji üretilecektir. Toplam 160.000.000 TL’ye mal olmuş olan bu baraj ile ekonomiye yıllık 33.000.000 TL katkı sağlanması hedeflenmektedir. Ayrıca, Hatay’da kuyulardan içme suyu temini için harcanan aylık 5.000.000 TL’lik elektrik faturası, Büyük Karaçay Barajı’nın devreye girmesiyle yarıya düşecektir “dedi.

 Vali Ata ve beraberindekilerin butona hep birlikte basması ile açılış gerçekleştirildi.

Açılış programı, Vali Ata ve beraberindekilerin Büyük Karaçay Barajında gerçekleştirdiği gezi ile son buldu.