İskenderun Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Doğa ve Bilim Derneği Başkanı Prof. Dr. Cemal Turan, Mağarayı yüksek lisans öğrencisi Mahmut İğde’nin bulduğunu ve onun üzerine çalışma başlattıklarını söyledi.

İki yıldır projenin üzerinde çalıştıklarını ifade eden İskenderun Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Doğa ve Bilim Derneği Başkanı Prof. Dr. Cemal Turan, “Hatay Dalış Kulübü Başkanı Samet Uygur ve Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri Mahmut İğde ve Necdet Uygur, Servet Doğdu dan oluşan Proje ekibi mağaranın topoğrafik ve Biyolojik çeşitlilik yapısını ortaya çıkarmak için çalışmaktadırlar. Mağarayla ilgili bir makale yapıp uluslararası dergiye yollayarak mağaranın uluslararası anlamda tanınırlığını ve Bilimsel camiaya ve halka mal olması sağlamıştır” diye konuştu.

 

BİLGETAŞ MAĞARASI ADI VERİLDİ

Keşfedilen mağaranın ismini içerisindeki objeden aldığını vurgulayan Prof. Dr. Cemal Turan “Proje ekibinin inceleme, ölçüm ve haritalandırma konularında yapılan çalışmalar sırasında mağara içerisinde dikik taşın, düşünen bilge bir insana benzeyen heykeli andırması nedeniyle, literatürlere de Bilge taş (Visdom Stone Cave) olarak ismi kaydedildi” dedi.  

 

Hatay’da dalış turizmi için eşi benzeri olmayan Bilge taş mağarasının turizm açısından çok önemli olduğunun altını çizen Prof. Dr. Turan, “Bu mağaranın oluşumu hakkında da çalışmalarımız devam etmektedir. Bu sualtı mağaranın benzeri özelliği itibarı ile ne Türkiye de nede Yabancı ülkelerde bulunmamaktadır. Bilge taş su altı mağarası bu özeliği bakımından dalış turizmini canlandırmak ve bölgesel turizme katkıda bulunmak için Hatay için Büyük bir fırsattır” şeklinde konuştu.

 

Turan, başta Hatay valisi Rahmi Doğan olmak üzere desteklerinden dolayı İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Deniz Ticaret Odası İskenderun Şubesine ve Hatay Dalış Kulübüne teşekkür etti.