Çizgili sırtlanların ülkede nesli tükenmek üzere olan ve üst düzeyde korunan hayvanlardan olduğunu belirten Hatay Tabiatı Koruma Derneği Başkanı Abdullah Öğünç, “Dernek olarak özellikle son yıllarda bio çeşitlilik araştırmaları yapıyoruz. Daha önce de çizgili sırtlanları görüntüledik, ancak bu görüntülerde 6 çizgili sırtlan bir arada görüntülendi” dedi.

 

TÜRKİYE’DE BİR İLK!

Hatay'ın birçok özel türe ev sahipliği yaptığına dikkat çeken Öğünç, “Bu nadir türün kente yaşamasından mutlu olduk. Cep telefonuyla kaydedilen görüntülerde anne ve baba ile 4 yavru aynı anda yer alıyor. Daha önce nesli tükenmek üzere olan bu hayvanlar bireysel görüntülenmişlerdi. 6'sının bir arada görülmesi ise Türkiye'de bir ilk diyebiliriz” şeklinde konuştu.

 

"CANLI HİÇBİR ŞEYE SALDIRMAZLAR"

Çizgili sırtlanların çok özel canlılar olduğunun altını çizen Öğünç şunları aktardı: "Bu hayvanların ana besin kaynağı leşlerdir. Canlı hiçbir şeye saldırmazlar. Doğada ölmüş ne bulurlarsa yerler. Bunlar bir bakıma doğanın çöpçüsüdür. Leşlerden kaynaklı salgın hastalıkların önlenmesinde de önemli bir görevleri var. Bu görüntüler dağ ceylanı yaşam alanında çekildi. Dağ ceylanları da özel bir türdür ve üst düzeyde korunur. Bu ikisi aynı alanda Kumlu-Hassa ve Kırıkhan ilçeleri kırsalında yaşıyor. Şu ana kadar bu alanda 49 yabani memeli türü tespit ettik. Bu bölgenin 'Yaban hayatı geliştirme sahası' ilan edilmesini istiyoruz. Bu sayede hem buradaki canlılar huzur içinde yaşayacak hem de yaban hayatına ilgi duyan insanlar dünyanın her yerinden buraya akın edecekler."

 

BÖLGE 43 MİLLİ PARKTAN DAHA ZENGİN

Hatay Tabiatı Koruma Derneği olarak Prof. Dr. Mustafa Sözen danışmanlığında  bu bölgede yaptıkları çalışmalarda birçoğu nadir olmak üzere toplamda 49 memeli tür tespit edildiğini de vurgulayan Öğünç, bölgenin tür zenginliğinin ülke genelinde ilan edilmiş 43 milli parktan daha zengin kaynak değerleriyle YHGS( Yaban hayatı geliştirme sahaları) ilan edilmeyi fazlasıyla hak ettiğini sözlerine ekledi.