Gazi Mustafa Kemal Atatürk‘ün “Kırk asırlık Türk yurdu ecnebi elinde esir kalamaz” dediği Hatay’ın anavatana katılışının 78. Yıldönümü düzenlenen törenle kutlandı.

 

Hatay’ın Anavatan’a katılışının 78. yıl dönümü vesilesiyle bugün saat 10.00’da gerçekleştirilen tören, Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenklerin sunulması ile başladı. Valilik, Alay Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenginin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ve Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım tarafından gönderilen kutlama mesajları okundu.

 

Törene Hatay Valisi Erdal Ata’nın yanı sıra Hatay Milletvekili Serkan Topal, 2’nci Hudut Alayı Komutanı Piyade Albay Mehmet Atila Kayı, Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ömer Dolan, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Vali Yardımcıları H. Volkan Köksal, Nursal Çakıroğlu, Bilal Ölmez ve Mahmut Hersanlıoğlu, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Defne Kaymakamı Hakkı Uzun, İl Jandarma Komutanı J. Tuğgeneral Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci, kurum müdürleri, askeri erkân, şehit aileleri ve gazilerimiz ile çok sayıda Hataylı katıldı.

 

Saat 10.30’da Antakya Şehitliği'nde devam eden tören ise, yine çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunması ile başladı. Daha sonra Şeref Defteri’ni imzalayan Hatay Valisi Sayın Erdal Ata, deftere şunları kaydetti: "Aziz Şehitlerimiz, Milli birliğimizin önemli bir tezahürü ve kırk asırlık Türk yurdu Hatay’ın anavatana katılışı olarak tarihe nakşedilen bugün, manevi huzurunuzdayız. Tarihi ve kültürel yapısıyla ülkemizin eşsiz bir parçası olan Hatay'ın, Anavatan’a ilhakı, Cumhuriyet tarihimizin bugün de gururunu yaşadığımız hadiselerinden biridir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün üstün siyasi dehası ve Hataylıların büyük mücadele azmi ile gerçekleşen bu hadise, birlik ve beraberliğin tüm ordulardan daha güçlü olduğunun da bir sembolü olarak bugün bizlere ilham kaynağı olmaktadır. Bu vesile ile Hatay’ın Anavatan’a katılışının 78. yıl dönümünü yürekten kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhunuz şad olsun.”

 

Daha sonra beraberindekilerle birlikte Şehitliği gezerek karanfiller bırakan Vali Ata, şehit yakınları ile bir süre sohbet etti. Milletin birliği, devletin bekası için hayatlarını ortaya koyan aziz şehitlerin ruhu için Kuran-ı Kerim okundu, şehitlerin ruhuna dualar edildi.