Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, EXPO ve Gastronomi tüm dinamiklerle sahiplenilerek sürdürülebilir hale getirilerek Hatay’ın marka değerini yükseltmek istediklerini söyledi.

 

Hatay’da EXPO ve Gastronomi çalışmalarıyla ilgili ikincisinin İskenderun’da gerçekleştirildiği bilgilendirme toplantısına katılan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, basın mensuplarına kısa bir açıklama yaptı.

 

Başkan Savaş, Hatay Büyükşehir Belediyesi ile Tüm Aşçılar ve Pastacılar Federasyonu (TAŞPAKON) işbirliğiyle 23 Aralık Cumartesi günü Antakya’da düzenlenecek olan ‘Yöresel Yemek Yarışması’ düzenleneceğini söyledi.

 

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi alanında ‘Yaratıcı Şehirler Ağı’na layık görülen Hatay mutfağını dünya çapında Hatay’ın marka değerini yükseltmek olduğunu belirten Başkan Savaş, “Hem EXPO ve hem de gastronomi tek başına alan tek iliz” dedi.

 

EXPO’yu çok iyi yapmak, Hatay’ın tanınabilirliliğini marka değerini en üst seviyeye çıkartmak istediklerini de vurgulayan Başkan Savaş “Bu nedenle gastronomiyi olabildiğimiz kadar üst seviyede dünyaya paylaşalım istiyoruz. Bu dalda gastronomi turizmine yönelik bütün Hatay’daki, departmanlarımızı teyakkuza geçirip, Hatay adına yapılacakları ortak akılla güçlü bir şekilde yapalım istiyoruz. Bundan sonraki süreçte UNESCO’nun öncülüğünde bu işleri yapabilecek kurulları seçeceğiz. İstiyoruz ki, Hatay’da bu konuda bende varım diyen tüm dinamikleri bu çatı altında, gastronomi adına, Hatay’ın marka değerini yükseltmek adına bize güç vermesi. EXPO 2021’e kadar da bu çıtayı yukarıya çekmemiz, inşallah bunu da hep birlikte başaracağız” diye konuştu.

 

‘Malzeme Bizden Marifet Sizden’ sloganıyla 23 Aralık 2017 Cumartesi günü gerçekleşecek olan yarışmada, Hatay mutfağının yöresel tatlarından ekşi aşı ve oruk (içli köfte), Hatay Antakya Saray Caddesi’nde TAŞPAKON jürisinin beğenisine sunulacak. Yarışma sonunda birinciye bin 500 TL, ikinciye bin TL ve üçüncüye 500 TL’lik para ödülü takdim edileceği belirtildi.