Türkiye Satranç Federasyonu 25 Temmuz- 5 Ağustos tarihleri arasında Ankara Crowne Plaza Otel’de Türkiye'nin ve dünyanın en güçlü satranç sporcularını bir araya getirdi.

 

Dünya'nın birçok ülkesinden gelen,başarılı 12 takımın mücadele ettiği Türkiye İş Bankası Satranç Süper Ligi'nde Hatay Büyükşehir Belediyesi Gençlik Spor Kulübü şampiyonluk kazandı. Türk Hava Yolları Spor Kulübü ikinci, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi GSK Derneği üçüncü oldu.

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı (HBB) Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın da destekleriyle HBB Satranç Takımı sporcuları, ikinci kez şampiyonluk kupasını almaya hak kazandı.

 

HBB’nin başarılı satranç sporcularından Dmıtry Jakovenko, Mustafa Yılmaz, Dragan Solak, Kırıll Alekseenko, Barış Esen, Marıya Muzychuk, Ahmet Utku Üzümcü ve Ece Özbay turnuvada 8 masadan,  7 masa derecesi yaptı.

 

Mücadelede 5 masa birinciliği ve 2 masa üçüncülüğü almaya hak kazandı. Takım turnuva sürecinde toplamda aldığı 10 galibiyet, 1 mağlubiyet ve 1 beraberliği ile Avrupa Şampiyonası’na gitmeyi hak kazandı.

 

HBB Satranç Takım Sorumlusu Mehmet Yıldız; “ HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’a, HBB Genel Sekreter Prof. Dr. Mehmet Maden’e, HBB Gençlik Spor Kulübü Şube Sorumlusu Kadir Koyuncu’ya ve emek veren,desteğini esirgemeyen herkese teşekkür ederim. Takımımızın bu başarısı Hatay’ın başarısıdır.Santranç Takımımızın Avrupa Şampiyonasında da bu başarıyı elde edeceğine inanıyoruz ” şeklinde konuştu.