AKP’nin beklediği, şartların oluşması, kendilerini güçlü hissetmesi durumunda erken seçim olabileceğini belirten HDP Milletvekili Mahmut Tuğrul, ancak bugünkü ortamda erken seçimin gözükmediği söyledi.

 

Partisinin İskenderun İlçe teşkilatı tarafından Anıt Cafede düzenlenen kahvaltılı basın toplantısına HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Tuğrul, Hatay İl Başkanı Kerem Nalbant, İskenderun İlçe Eşbaşkanı Ahmet Çahan ve Muhsine Taşan, Defne İlçe eş başkanı Sıtıka Akar, parti yöneticileri katıldı.

 

15 Temmuz darbe girişiminden sonra ülkede olağanüstü günler yaşandığını ifade eden HDP Hatay İl Başkanı Kerem Nalbant darbeye maruz kaldığını iddia edin AKP’nin, aradan bir hafta geçmeden ne yazık ki kendi siyasi darbesini hayata geçirdiğini savundu.

 

Maçka’da çatışmadan kaynaklı bir asker ile bir sivilin ölümünün kendilerini derinden üzdüğünü de ifade eden Nalbant “Ailelerine sabır diliyorum. Yöntem kırk yıldır deneniyor, bu yöntem çözüm değildir. Tek çözüm yolu barışın kendisidir” dedi.

 

2016’nın 14 Temmuz’unda milletvekili dokunulmazlığının kaldırıldığını, diğer taraftan da askere dokunulmazlık getiren yasanın Cumhurbaşkanının imzasından çıktığına dikkat çeken HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Tuğrul “14 Temmuz’da imzadan çıktığında, 15 Temmuz’da bu ülkede bir darbe girişimi oldu. bizim uyarılarımız maalesef dikkate alınmadığı için, bu ülkede bir darbe mekaniği harekete geçti ve yıllarda AKP iktidarıyla ülkeyi yöneten cemaat (Fetullahçı) uzantıları, başka güçler bir şekilde bu ülkede legal demokratik alana doğrudan son veren bir darbe girişiminde bulundular. TBMM’deki 4 siyasi parti bir araya gelerek darbeye karşı olduğunu, bu yapılanan demokratik siyasete bir müdahale olduğunu ve ret ettiğimizi ortak bir deklarasyonla açıkladık” diye konuştu.

 

ŞU ANDA HEDEF HDP, YARIN SİZ OLURSUNUZ!

Haksız, hukuksuz, hiçbir hukuka dayanmayacak şekilde milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırıldığına da vurgu yapan HDP’li Milletvekili Tuğrul “Evet biz kaldırılmasını istiyorduk. Ama bunun sadece ve sadece bizler için olması, geriye dönük, hukuku geriye işletip biz bir taraftan dokunulmazlığa sahipken, mahkemeler önüne çıkarılmak istendik, bunun doğru olmadığını ifade ettik ve bunu ana muhalefet partisine (Cumhuriyet Halk Partisi)’ine anlattık. Hedef şu anda biz görünebiliriz ama hedef tüm demokratik kamuoyudur. Bugün HDP’dir yarın devamında kendi tabanını konsolide etmek için eğer biz düşman olmaktan çıkarsak, sıra size de gelir iddiasında bulunduk ve nihayetinde sıra onlara da geldi. Onların da bir vekilli şuan içerde” şeklinde konuştu.

 

KENDİLERİNDE GÜÇ HİSSEDERLERSE SEÇİM OLUR!

Erken seçim konusuna da değinen HDP Gaziantep Milletvekili Mahmut Tuğrul şunları söyledi: “AKP eğer kendinde güç görebilse, gerçekten Hakların Demokrasi Partisinin baraj altında olduğunu ve tek başına hani 7 Haziranda slogan haline getirdiği ‘400’ü verin, sulh içinde bu işler çözülsün’ noktasında olduğunu görebilse erken seçime gedeceğini hepimiz biliyoruz. Ama şu anda daha büyük tedirginlik yaşıyorlar, ben şahsi olarak buna hazır bir ortam onlar açısından olmadığını, onların değerlendirdiğini ve erken seçim olmayacağını düşünüyorum.”