Tıp Bayramı kutlama etkinlikleri çerçevesinde, İskenderun’da bulunan özel sağlık kuruluşlarından da hekim ve sağlıkçıların katılımıyla yağmur altında gerçekleştirilen program Atatürk anıt alanına çelenk sunulması, saygı duruşu ve istiklal maşının okunmasıyla başladı.

 

Hatay Tabip Odası İskenderun Temsilcisi Doktor Aydın Deniz Karataş, Tıp Bayramı’nın 14 Mart 1919 İstanbul işgal altındayken bayram gösterisi gibi çıkan, ancak bir protesto gösterisi yapan tıp öğrencilerini milli mücadelenin de önemli bir parçası haline getirdiğini belirterek “O günden buyana tıp mezunları doktorlar ülkenin sorunlarına duyarlılıklarını göstermişlerdir. Biz her daim barıştan sevgiden yana çalışmalarımızı sürdürdük. Bizden sonraki nesiller de aynı düşünceyle çalışacaklarına inanıyorum” dedi.

 

İskenderun Belediye Başkan adayı aynı zamanda Genel Cerrah olan Dr. Yılmaz Şahutoğlu da Büyük önder Atatürk’ün ‘Beni Türk Hekimlerine emanet ediniz’ sözüne vurgu yaparak “Bizlere güvenini belirten Atamızın huzuruna çelengimizi sunduk. Bu bağlamda; daha insani şartlar altında çalışma temennisiyle tüm meslektaşlarımızın ve sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun. Hekimler ülkenin her sorun ve sıkıntılarına karşı duyarlı olduklarını biliyoruz. Yurtsever duyguları da ortadadır, ben de bu duygularla tüm hekimlerimizin günlerini içtenlikle kutluyorum” diye konuştu.