İskenderun Kadın Platformu üyeleri Samsun’da Ecrin bebeğin istismar sonucu katledilmesini Havuzlu Çarşıda gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla tepki gösterdiler. İskenderun Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Hülya Ateş yaptığı basın açıklamasında Kanarya Mahallesi’nde 5 yaşında cinsel istismara maruz kalan küçük bir çocuğun yarım kalan gülüşünü unutmadıklarını ve yarasının henüz kapanmadığını belirterek Ecrin bebeğin de erkek egemen sistem politikaları sonucu istismar edilerek katledildiğini savundu.  

‘HEPSİ ECRİN BEBEKLERİN KATİLİ!’

İskenderun Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Hülya Ateş açıklamasında şunları söyledi: “Çocuk İstismarını Önleme Komisyonu kurulması önergesini reddeden AKP-MHP ittifakı, Ensar Vakfı’nda 45 çocuğun istismar edilmesini görmezden gelenler, Kanarya Mahallesi’ndeki istismara ‘Çocuğun sokakta ne işi varmış’ diyen yandaş medya Kalem sörleri, ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyen bakanlar, ‘9 yaşındaki çocukla evlenebilirsiniz’ diyen müftüler, Zümrüt Apartmanı denilen müsveddede çocuk istismarını öven yazar, o yazarın kitabını basan yayın evi, kitaba toplatma çıkarmayan basın savcılığı, istismarcıları karakolun arka kapısından salıveren polis, tahrik indirimi uygulayan hakim… Hepsi aynı suçun ortağı, şimdi biz nerede kimden adalet bekleyelim. Hepsi Ecrin bebeklerin katili… Etek boyumuza değil yargıdaki cinsiyetçiliğe, ayrımcılığa gözlerinizi dönün! Popülist ve münferit soruşturmalar değil, yargıda köklü dönüşüm ve çocuk bakanlığı istiyoruz…”

‘BIKTIK’

Çocuk istismarını görmezden gelip sokağa kamera koymayı vaat eden siyasetçilerden bıktıklarını vurgulayan Ateş “Erkek ahlakınızdan, erkek adaletinizden, çocuktan bile kabaran şehvetinizden ve bunu aklayan siyasetinizden bıktık” dedi.

Ecrin’in katili sadece bir erkek değil, erkek egemen sistemin ta kendisi olduğunu sözlerine ekleyen Platform sözcüsü Ateş “Hükümeti, polisi, yargısı, medyası, yasası ne varsa el birliği ile çocuk istismarını meşrulaştırmakta ve istismarcıları cesaretlendirmektedir. Bu nedenle ne göstermelik yasalarınız ne de idam tartışmalarınızın çocuk istismarını önlemek için yeterli olmayacağını biliyoruz. Tüm bunlar olsa olsa kadına yönelik şiddetin ve çocuğa karşı işlenmiş suçların daha fazla aklanmasının zemini olur. Bu nedenle yasanızı, tasanızı, polisinizi, yargınızı, yandaş yazarını, şehvetinizi, müftünüzü çürümüş neyiniz varsa alıp gidin ve çekin erkekliğinizi çocukların üstünden” şeklinde konuştu.

‘BÜTÜN KADINLARA ÇAĞIRI’

Kadın ve çocuklara yönelik artan cinsel istismar karşı mücadele çağrısı da yapan Platform sözcüsü Ateş “Kadın adaleti, ancak kadınların mücadelesiyle sağlanabilir. ‘Biz mücadele edersek, yan yana durursak ve sesimizi birlikte büyütürsek çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz’ örgütlenip, öz güçlerine güvenmeli ve kadın dayanışmasından güç alarak susmamaları gerekir. “Sustuğumuz her dakika bir Ecrin bebek daha istismar ediliyor ve katlediliyor. Sustuğumuz, itiraz etmediğimiz her dakika çocuklarımız biraz daha fazla tehlikenin içine itiliyor. Bu nedenle susmayalım, korkmayalım ve haykıralım: AKP elini çocuklarımızdan çek. Erkek adalet ne Ecrin’ in katilini cezalandıracak ne başka Ecrin’lerin yaşadığını önleyecek ne de gözaltına aldığı Zümrüt Apartmanı kitabının yazarını tutuklayacak.” “Biz mücadele edersek, yan yana durursak ve sesimizi birlikte büyütürsek çocuklarımıza yaşanabilir bir dünya bırakabiliriz” diye konuştu.