Her yıl tüm dünyada 17.5 milyon kişinin yaşamını kaybetmesine neden olan kalp hastalıkları ve inmenin başlıca ölüm nedeni olduğu belirlendi.Uzmanların tahminlerine göre  kalp ve damar hastalıkları ölümlerinin 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı yönünde.

 

Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite’nin kalp hastalıklarının belirleyici etkenler arasında. Uzmanlar, tütün kullanımı, sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yoksunluğu gibi başlıca risk faktörlerinin kontrol altına alınması ile kalp hastalığı ve inmeye bağlı erken ölümlerin en az %80’inin önlenebileceğini vurguluyor.Kalp hastalığının günümüzde çocuk yaşlara kadar indiğini belirten uzmanlar  kalp hastalıklarına karşı bir kez daha dikkat çekiyor.

 

40 yaş üstü her birey için  dikkat etmesi i gerektiğine değinen uzmanlar ,uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması gerektiğini vurguluyor.

 

Sağlıklı kalmak ve kalp ve damar hastalığına yakalanma riskinden uzak durmak için yapılması gerekenler arasında Sağlıklı beslenmek,düzenli fiziksel aktivite yapmak,tütün ve tün ürünlerinin kullanılmaması, alkol kullanımı, obezitenin sebep olacağı durumlar hakkında bilgiler veren uzman doktorlar  kalp damar hastalıklarına neden olan risk faktörlerinin iyi bilinmesi, gerektiğini söylüyor.

 

Tüm ölüm olaylarının yüzde 40’nın dolaşım sistemi hastalıklarına bağlı olduklarını belirten Sağlık Bakanlığı yetkilileri,koruyucu önlemlerin alınıp toplum düzeyinde öğretilmesi ve uygulanması ile hastalık gelişiminin önlenmesi ve azaltılması toplum sağlığı açısından öneminin  bir kez daha baş rolde .