İskenderun Heripus çok sesli korosu Estonya’da katılacakları festivalin tanıtımını yaptıkları konsere giriş bileti olarak belirledikleri ihtiyaç sahibi çocuklar için eşya topladılar.

 

İskenderun Belediye Kültür Merkezi’nde, İskenderun Heripus çok sesli korosu tarafından düzenlenen Estonya’ya gidiyoruz konserini izlemeye gelenler bilet olarak yanlarında getirdikleri oyuncak ve kıyafetleri teslim ettiler. Heripus çok sesli korosu şef Erhan Kara yönetiminde iki bölümden oluşan programlarını sahnelediler. İstiklal Marşı ile başladıkları konserde Geleneksel eserler, Yeni Cami Avlusunda, Kızılcıklar oldu mu, Bülbülüm Altın kafeste, Ben seni bulmuş iken, Suda balık oynuyor, Jarnana Arnavut türküsü seslendirdiler. İkinci bölümde modern eserler The Land of ice and snow, The autumn leaves, zor kadın, Adiemus, Akdeniz akşamları ve İzmir Marşı’nı izleyiciler ayakta alkışladı.    

 

Heripus çok sesli korosun da Soprano Nejla Güleryüz, poptan, türkülere, marşlardan kilise müziğine ilahilere kadar repertuvarda birçok eser olduğunu belirterek, “İskenderun’da yoksul çocuklar tespit ettik. Onların haberi yok. Bilet olarak getirdikleri bu yardımları ihtiyaç sahiplerine göre belirleyerek teslim edeceğiz. Kıyafet, mont, ayakkabı, oyuncak, kırtasiye malzemeleri gibi ürünler getirildi” dedi.

 

AVRUPA NIN EN BÜYÜK KOROLAR FESTİVALİNE

İskenderun’da gençlerden kurulu Heripus çok sesli korosu şefi Erhan Kara, vizyonlarının yaşadıkları kentte kendi çapında konser veren bir koro olması değil, günü geldiğinde şehir dışında ve yurt dışında, İskenderun ve ülkeyi temsil etmek olduğunu belirtti.

 

Kara “Bu hedeflerimize adım adım yaklaşıyoruz. Bu yıl 27 Temmuz-5 Ağustos arası Avrupa’nın büyük korolar festivaline katılacağız. Bu festivalin adı Europa Cantat, 3 senede bir yapılan, her 3 senede bir farklı ülkede yapılan, Avrupa'nın en büyük korolar festivali. Bu sene de Estonya’da yapılacak ve biz o festivale başvurumuzu yaptık. Kendi imkanlarımızla yapmaya çalışıyoruz. Ciddi anlamda sponsor desteğine ihtiyacımız var. Her türlü desteğe açığız. Hem ülkemizi, hem de İskenderun’umuzu temsil etmeye gidiyoruz” dedi.