Şehitler Abidesi Sosyal Tesislerinde Basın mensuplarıyla buluşan Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu belediyelerinin 73 milyon gibi devasa bir borç ile devraldıklarını vurgulayarak “Bunun bir kısmının Büyükşehir altyapı ihalesinden dolayıydı bir miktar düştü. 2016’da almış olduğumuz 15 milyona yakın kredinin bir kısmını kullandık, aşağı yukarı borçlar geriledi. Bu kadar hizmeti, hizmet olarak yaptık. Esnafa olan borçları da ödedik. Personelimizin maaşlarını da ödedik” dedi.

 

Ümraniye Belediyesi ile ortak ‘abi kardeş belediye statüsünde’ Belen Belediyesi’ne destekleri olduğunu ifade eden Vurucu “Burası mezbelelik bir yerdi. Misafirlerimizin ve bizlerin rahat edebileceği sosyal tesisimiz oldu. Burayı halka kazandırdık ve hizmete açtık. Resmi açılışımızı çok kısa süre içerisinde Ümraniye Belediye Başkanını davet ederek gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

 

Projeleri arasında 500 dönümlük bir tabiat parkı, Kuş Gözlem temalı kır kahvesi ve kır lokantası tesislerini de bitirdiklerini ve bir ay içerisinde Seyir Terasının değişik bir benzerini yaptıkların belirten Vurucu türküde “Çıktım Belen kahvesine” dediği gibi oraya yakışır bir tesis olarak hizmete açacaklarını söyledi.

 

Belen kent merkezinde İkinci pazarın da bu yaz içerisinde hizmete gireceğini aktaran Başkan Vurucu “Kent Meydanı denilen alana da 80 dükkan yapılacağı, hemen arka kısmında bulunan yola da 120’nin üstünde Osmanlı mimarisini andıran, ahşap dükkanlar yapılacak. Kabala denilen alanda bir Abdurrahman Paşa Türbemiz var, orasının projesi tamamlandı. Abdurrahman Paşa Türbesi ve Kabala, Kültür ve Turizm Bbakanlığı tarafından restore ediliyor. Kent merkezimizi de çevre düzenlemesi ile beraber Belen Belediyesi olarak inşallah bir aksilik çıkmasa temmuz ayı itibarı ile hizmete açılacak ilçemize çok büyük hizmetler kazandırıyoruz” şeklinde konuştu.

 

1982 yılında yapılan şehitlik anıtının yıkıldığını yerine şehitliğe yakışır bir anıtın yapıldığını dile getiren Başkan Vurucu sosyal tesis, Şehit anıtı, Seyir terasıyla üçlü bir konsept olacağını kaydederek şöyle devam etti: “Orman Bakanlığından kiraladıkları alanda da proje çalışması yaptıkları hem kır düğün salonu olarak sosyal tesis hem oradan da seyir tepesini bağlayacak olan vadiye asma köprü inşa edilecek. Belen İlçesinde hiç çocuk parkı yoktu, 20 çocuk parkını hayata geçirdik. Bunu hizmet aşkı ve zor şartlarda yaptık…”

 

Hatay’ın büyükşehir olduktan sonra Belen’in gelirlerinin yarı yarıya düştüğünü sözlerine ekleyen Belediye Başkanı Vurucu “Belediyemize Ocakta 778 bin 900 lira tahakkuk etmiş, 338 bin 882lira kesinti yapılmış, 157 bin küsürü banka kredisi asfalttan dolayı yapılan kesinti, net kalan 282 bin lira, ocak ayında sadece personel gelirim 495 bin lira. Başta söylediğim gibi damlasa da aksa da belediye kasasına giriyor. Şubat ayı 634 bin 230 lira tahakkuk edilmiş, 275 bin lira 900 küsürü kesinti var, 116 bin 400 lira bana kalan para, 241bin lira şubat ayı personele verilen maaş 551 bin lira hodri meydan  biraz önce söylediğim gibi parayı iyi idare edersen ödersin bütün müdür ve başkan yardımcılarıma talimat verdim ben görmeden hiçbir hamle yaptırmıyoruz” şeklinde sözlerini tamamladı.