Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İkinci OSB’de bulunan arıtma tesisini istemeye, istemeye devraldıklarını ifade ederek “İçme şusu tesisi burada olmaz, tespitlerimize göre şu anda kullanılan çeşme suyu daha iyi!” dedi

 

İskenderun Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde birçok konuda basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Hatay Büyükşehir Belediye Bakanı Lütfü Savaş’a, 2. Organize Sanayi Bölgesi içinde DSİ’nin yapımını üstlendiği ve temeli atıldığında bir yılda yapımı tamamlanıp 12.12.2012’de bitirilmesi hedeflenen, ancak bitirilmesi 5 yıla sarkan içmesuyu arıtma tesisinin yılan hikayesine dönen durumu soruldu.

 

İskenderunlunun çeşmeden su içme özlemini giderecek olan arıtma tesisi konusunda HBB Başkanı Lütfü Savaş hiç de iç açıcı bilgiler veremediği ziyarette şunları söyledi: “Bu tesisin en büyük handikabı, en kötüsü de sanayinin içinde yapılmış. Siz orada hijyen, içme suyu dağıtacaksınız, tam sanayinin ortasında içme suyu tesisi olmaz. Yukarılara bir yerlere yapacaksınız olur. Bu oradaki sanayicilere, demir çelik sektörüne yardımcı olsun diye yapılmış. Daha sonra da şehre de versin denilmiş. Bizim içimize sinmeye sinmeye aldık orayı. Tespitlerimize göre şu anda kullanılan çeşme suyu daha iyi. Arıtma suyunu İskenderun’a verip vermeme konusunda henüz karar vermedik. Vali beyin de fikri şu, bir arıtma tesisi olacak yer değil orası. O kadar hava kirliliğinin içerisinde arıtma tesisi olmaz. Şimdiki içtiğiniz suyu tercih ederim. Benim aldığım duyum, 11 yerden üstü açık, Ancak bir sanayici gelip satın alırsa biz sanayiden başka bir yerde yeni bir tesis kurarız”

 

İskenderun’da yapılan PAÇ Projesi ile ilgili de Lütfü Savaş “Bu proje çok büyük paralar ile yapılıyor. İşin çok sağlam olması için Üniversitelerden Bilirkişilerden onay aldık. Bu arada bazı sıkıntılar oluyor ama onları da gidereceğiz” dedi.

 

EXPO 2021 organizasyonun Hatay için çok önemli olduğuna işaret eden HBB Başkanı Savaş, “Çin’i ve Avustralya’yı geçerek elde ettik. EXPO’yu Antakya’da ve Arsuz Karaağaç’ta bulunan Çok geniş arazilerimizde gerçekleştireceğiz. Dünyaca önemli olan bu organizasyon için istediğimiz devlet desteğine henüz cevap alamadık. EXPO’ da önemli olan destinasyon 7’den 77 ‘ye herkesin gelebileceği, ilgi alanının olacağı bir destinasyon yapacağız” diye konuştu.