Hatay’ın İskenderun ilçesinde iki çocuk annesi 9 aylık hamile Birgül Karadaş, Suudi Arabistan’da eşinin suçsuz yere tutuklanıp idam istemiyle yargılandığını ifade ederek “Çocuklarımın babasını kurtarın” dedi.

 

Yaklaşık 6 yıldır eşiyle birlikte Suudi Arabistan’da yaşadıklarını, bir süre önce vizelerinin bitmesi üzerine iki çocuğuyla yurda döndüğünü anlatan Birgül Karadaş, eşi Sinan ile birlikte Türkiye’den getirttikleri koltuk takımlarını S. Arabistan’da mağazalara satarak ticaret yapıp geçimlerini sağladıklarını söyledi.

 

Eşi Sinan Karadaş’ın arkadaşının Mersin limanından buzdolabı getirmesi için yardımını istediğini aktaran Birgül Karadaş “Eşim sadece ihracatını yapmak üzere kabul etti. Bunun üzerine gelen konteynerin özel bölmelerinde güvenlik güçleri uyuşturucu hap buldu. Operasyon sonrası buzdolabı ihracatını yapmasından dolayı 25 Ocak tarihinde tutukladılar. Duyduğumuz, hakkında ağırlaştırılmış idam isteniyor. Bizim vizemiz bitince çocuklarımı da alarak İskenderun’a geldim. Fırsat buldukça telefon ile görüşmeye çalışıyorum” diye konuştu.

 

Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturması sonucunda eşnin hiçbir şekilde suçunun olmadığını tespit ettiğini vurgulayan Birgül Karadaş “İnternet aracılığı ile Cumhurbaşkanlığına yazdım. Başbakanlığa yazdım Dışişleri ile görüştüm. Eşim suçsuz, büyüklerimizden yardım bekliyoruz. On gün sonra üçüncü çocuğumu dünyaya getireceğim. Büyük oğlum Sergen 10 yaşında, Raci 3,5. 10 gün sonra üçüncü çocuğumu dünyaya getireceğim. Çocuklarımı babasız büyütmek istemiyorum” şeklinde gözyaşı döktü.

 

EVLADIMI KURTARIN

Küçük Raci’nin 'Neden ağlıyorsunuz?' sorusuna babaanne Esma Karadaş 'Yok anneciğim, ağlamıyoruz' diyerek teselli ederken, şunları söyledi: “Şu doğacak çocuğun, oğlumun tek dileğiydi. Çocuğu doğduğunda yanında olmaktı. Allah biliyor herkeste biliyor oğlum böyle bir hatayı asla ve asla yapmaz. Gençliğinde, deliliğinde yapmadı. Çoluk çocuğa karıştıktan sonra asla çocuğum böyle işlere girişmez. Öyle bir çocuk da değil. Babamız gittikten sonra o hepimize sahip çıktı. Tek istediğimiz evine dönmesi.”