Güney Eğitim Vakfının yeni ve eski yönetiminin de hazır bulunduğu, Doğu Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Ali Aygün, AKAD (Alevi Kültür Derneği Başkanı Nihat Yenmiş, Ermeni Cemaati Vakıf Başkanı Garbis Kısadur'un da katıldığı bilgilendirme toplantısı saygı duruşu ve istiklal marşının okunmasıyla başladı. Etkinlikte ayrıca konuklara vakıfların geçmiş tarihten günümüze işlevlerini anlatan sinevizyon sunumu yapıldı.

 

Güney Eğitim Vakfı Başkanı Nihat Benli, vakıfların insandaki duygusunu pekiştirmek, dayanışmanın önemini anlamak ve insanların gönül zenginliğini ortaya çıkarmak, Sosyal ve kültürel etkinliklere katkı sağlamak amacıyla bu etkinlikler yapılmaktadır. Mustafa Kemal Atatürk ‘Vakıflar insanlığa hizmete, kültür ve sanata yürür’ sözüyle vakıfları çok güzel anlatmıştır. Vakıflar bölge müdürlüğü tarafından düzenlenen bu etkinliğe katılan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

 

Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran da, Güney Eğitim Vakfı’nda bulunmaktan dolayı duyduğu mutluluğu dile getirerek “Burada bulunan birçok kişi vakıfların önemini çok iyi bilenlerdir. Anlatacaklarımın çoğuna aşinasınızdır. Medeniyet kültür açıklamasında bu topraklardaki tarihi maceramızı oluşturan müessese olarak vakıf konularına değineceğim. Bazı tarihçiler ve bilim adamları da Vakıf medeniyeti, diye anlatır Osmanlı tarihini, hatta bunu yabancı seyyahlarda öyle anlatmışlardı. Büyük devlet olmak, Büyük medeniyet kurmak, okullar, köprüler, su kanalları ve han hamamlar kurmaktır. Tarihin iki imparatorluğu vardır. Osmanlı ve roma imparatorluğu, tüm tarihçilerin hem fikir olduğu bir durum, bu nedenle kesinlikle Osmanlı ve Roma İmparatorluğu bulunduğu yerlere kültürlerini yaymışlardır” diye konuştu.