İHD İskenderun Şube Binasındaki genel kurula İHD Genel Merkez Bölge sorumlusu Av. Yasemin Dora Şeker, Eğitimsen, SES, Marder, SHD, BDP, HDP, SYKP EMEP temsilcileri davetli olarak katıldı.

 

Divan Başkanlığını Zeki Koç’un, katip üyeliklerinin Muhsine Taşan, Filiz Karlıdağ’ın yaptığı Olağan genel kurulda açılış konuşması yapan Şube Sekreteri Mahmut Aydıncı, insan hakları savunucuları olarak çok da iyi süreçten gelmediklerini ifade ederek “Toplumumuz da, ülkemizin durumu da hep böyleydi. Bundan sonra da ülkemizde demokrasi, barış kardeşlik yerleşir, işler. Bizler de daha iyi günlerde daha güzel şeyler yapabiliriz” dedi.

 

Divan Başkanı Zeki Koç da, bugün bu koşullarda insan hakları aktivistlerinin, savunucularının burada bulunmaları, bu dayanışmayı birlikte sergilemelerinin evrensel bir örgütlülük sergilediğine vurgu yaparak şunları kaydetti: “Doğrusu bu koşullarda insan haklarını savunmak, o kadar ağar, o kadar güç ve meşakkat gerektiriyor ki! Ben insan hakları aktivistiyim, savunucusuyum demek toplum içerisinde suç teşkil edecek hale gelmiş…”

 

İnsan Hakları evrensel beyannamesinin kabul edildiği 1948’den buyana İnsan hakları beyannamesinin bugünkü kadar ayaklar altına alındığı bir dönem yaşamadığını savunan İHD Şube Başkanı Coşkun Selçuk “…Ve bugün baktığımızda yeniden bir dünya savaşı hazırlığı yapılmaktadır. Suriye üzerinden yürütülen savaş, bütün dünya güçlerinin orada kendini gösteriyor olması, yeni silahların denenmesi, belki ikinci dünya savaşı bu kadar kanlı olmayacak ancak ciddi bir çatışmanın habercisi. Bütün dünya Suriye’de yarışıyor. Elbette bunun bir kriz olduğunu biz biliyoruz. İnsanlığın kendi özünde getirdiği değer, nasıl insan hakları evrensel beyannamesi, Avrupa İnsan Hakları sözleşmeleri, Avrupa Şartı, İstanbul sözleşmesi ve benzeri anlaşmalarla nasıl gündemleştiyse, yine çatışmalı bu sürecin arkasından eminiz ki insanlığın ortaya çıkarak taşıdığı bu değerler yine aynı şekilde ortaya çıkacak ve insanlık bunu savunmak durumunda kalacak. Çünkü ne zaman dünyada bir problem çıksa, insanlar haklarından ve güçlünün güçsüzü ezmediği bir dünyadan bahsediyor. Dolayısıyla buna ihtiyaç olduğu müddetçe, bu haklar yaşamımızda dünyada egemen olacaktır. Bunun geçici bir dönem olduğunu bilmek durumundayız” şeklinde konuştu.  

 

Cezaevlerinde yoğun olarak hak ihlallerinin yaşandığı iddiasında bulunan İHD Genel Merkez Bölge sorumlusu Av. Yasemin Dora Şeker ise “İnsan Hakları Derneğinin Adana, Mersin Tarsus, İskenderun, Hatay şubesi olarak sürekli cezaevlerini, hak ihlalleri konusunda inanılmaz çaba sarf ediyoruz. Daha yakın geçmişte İHD Şube yönetimiyle sürekli irtibat halinde olduk, İskenderun Cezaevine heyetler yolladık…”

 

Tek listeyle gidilen seçimlerde İHD İskenderun Şubesi Coşkun Selçuk Başkanlığında yönetim şu isimlerden oluştu: Ayten Kılıç, Adil Bahtiyar, Hülya Ateş, Ayhan Kılıç, Mehtiye Güzel ve Bestami Çorapçı. Üst Kurul Delegesi listesinde ise: Sadullah Çağlar, Zeki Koç, Fazıl Alçin, Ali Güçmen, Şevket Gözcü, Ayten Kılınç, Ali Mutlu, Nazire Gülenay, Hülya Ateş, Turan Bilgin, Ersan Korkmaz, Mazhar Bayram, Ali Şeker, Şeymus Günay, Aysel Eşiyok Hüseyin Kur yer aldı.