Hatay İnsani Yardım Derneği tarafından Kırgızistan’ın Bişkek kentine yaptırılan cami açılışına İHH Hatay Temsilcisi Ahmet Yetim ve beraberindeki heyet te katıldı.

 

Kırgızistan Bişkek'e yaklaşık 100 km mesafede Tokmok şehrinde İHH’nin plan,proje ve lojistik destekleri ile  yapılmasına katkı verilen  Eşref Örs Camii’nin açılışı dualarla gerçekleştirildi.Camii 600 m2 arazi üzerinde 100 m2 olarak inşa edilmiş olup aynı anda 200 kişilik bir cemaate hizmet edilecek şekilde planlandı.

 

İnşaat 35 000 Avroya mâl olan, 600 m2 arazi üzerinde 100 m2 olarak inşa edilmiş olup aynı anda 200 kişilik bir cemaate hizmet edileceği planlanmış olan cami 10 ayda tamamlandı.Yapılan camii ile 600 haneli beldede her gün beş vakit ezan okunmaya ve namaz kılınmaya başlandı.

 

Mescid açılışı için  İHH yetkililerinin geleceğini haber alan köylüler ise misafirlere ikram edebilmek için  Kırgız pilavı, et haşlama, ve çay demleyerek Türk misafirlerini ağırladılar. Türkiye’den giden İHH yetkililerine kardeşliğin bir nişanesi olarak Kırgız millî cübbesi ve börkleri giydirildi.