Hatay’ın İskenderun İlçesinde her iki taraftan birer kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylardan sonra büyüklerinin öncülüğünde bir araya gelen Beşkardeş ile Sönmez ailesi arasındaki husumet bitirilerek barış ilan edildi.  

İskenderun’da bir kahvehanede başlayan Şemsettin Beşkardeş’in ölümü ile başlayan olay ve ardından Beşkardeş ailesinden biri de askerden yeni gelen Soner Sönmez’i vurmasıyla hayatını kaybetmişti. Yaşanan bu olaylar iki aileyi kanlı düşman yaptı, ancak araya giren büyükler bu aileleri bir araya getirerek bu düşmanlığı ortadan kaldırdılar.

Yaşanan bu gerginliği ortadan kaldırmak ve iki aileyi tekrar barıştırmak için Ali Türkileri ile Hamit Utlu devreye girerek Beşkardeş ve Sönmez aileleriyle görüşüp dostluğun tekrar sağlanması istendi. Görüşmelerin ardından her iki aile de düşmanlık yerine barışı seçerek Ali Türkileri’nin otoparkında bir araya geldi.

İki ailenin barışma töreninin yapılacağı otoparka önce Beşkardeş ailesi geldi. Ailelere öncülük yapan Ahmet Beşkardeş, Ali Türkileri ve Hamit Utlu karşılandı. Daha sonra aile büyüğü Süleyman Sönmez öncülüğünde diğer aile fertleri geldiler. İki Aile fertleri burada tokalaşarak birbirleri ile sohbet etmeye başladı.

İmamların dualar okuyup kurban kesildiği barış toplantısında İmam Mustafa Çakar her iki ailenin aralarındaki husumeti ortadan kaldırdıkları için bunlara vesile olanları kutlayarak “Vesile olanlar ibadetin en güzelini yapmışlar. Ben Karadenizliyim, orada da bu tür olaylar çok var, ama yeni nesil bu işlere sıcak bakmıyor” dedi

Her iki ailenin arasındaki husumetin noktalandığı barış toplantısında dualar okunmasının ardından ikram edilen tatlılar afiyetle yenerek ağızlar tatlandırıldı, barış sağlandı.

İki ailenin barışmasına vesile olan Hamit Utlu ile Ali Türkileri ise iki aileyi barıştırmaktan dolayı mutlu olduklarını belirterek,”Hepimiz dostuz. Düşmanlık sadece can alıyor” dediler