Kalkınma Bakanlığı’nın finanse ettiği Hatay Valiliği Koordinasyonunda, İskenderun İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ‘Kadınlar Önceliğimizdir’ SODES projesi onaylanarak imza altına alındı. 

 

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ait ‘Kadınlar Önceliğimizdir’ isimli SODES projesi 2017 Aralık ayında vali yardımcısı Nursal Çakıroğlu ile birlikte proje sözleşmesi imzalanarak yürürlüğe girdiğini belirten İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Tuğrul, “Projemiz istihdam odaklı bir proje olduğundan ilimizde en yüksek puan alarak 1. sırada kabul edilmiştir” dedi.

 

Projeyle yerel dinamikler harekete geçirilerek, toplumun dezavantajlı kesimlerinin ekonomik ve sosyal hayata daha aktif katılımları sağlanacağını ifade eden İlçe Milli Eğitim Müdürü Tuğrul “İşsizlikte Türkiye ortalamasının üzerinde olan ilimizin öncelikleri de dikkate alınarak, kursiyerlerin bir kısmı istihdam edilirken diğer kursiyerlerin de istihdam edilebilirlikleri arttırılmış olacaktır. Proje hedef grubu sosyal imkanlara erişimde sıkıntı yaşayan, 50 kadın işsiz ve 30 genç işsiz olmak üzere 80 işsizden oluşmaktadır” diye konuştu.

 

Proje koordinatörü Yusuf Yıldırım da, Projeyle açılacak kurslara İŞKUR kaydı olan işsizlerden seçileceğini belirterek kurslara devam eden kursiyerlere günlük 20TL harçlık, ayrıca kursiyerlere MEB onaylı eğitim sertifikası verileceğini,  kurs sonunda ise ilgili işyerlerinde staj yapan 50 kursiyerden 34 kursiyerin daha önce taahhüt alınan işyerlerinde işe gireceklerini kaydetti.

 

Proje kapsamında Cilt Bakım Hizmetleri Eğitimi (280 saat), Saça geçici ve kalıcı şekil verme teknikleri (288 saat), Bilgisayar destekli muhasebe eğitimi (304 saat) Matbaa ve Filtrecilik sektörü için serigrafi baskı eğitimi (384 saat) kurs düzenlenecek. Proje ortakları ise İşkur İskenderun Şube Müdürlüğü, İskenderun Berberler ve Kuaförler Odası Başkanlığı, İskenderun Madeni İşler Esnaf Odası Başkanlığından oluşuyor.

 

KURS İÇİN GEREKLİ BELGELER:

1-Kurs müracaat dilekçesi (Proje ofisinden), 2-İşkur Kayıt belgesi, 3-Kimlik Fotokopisi, 4-Öğrenim Belgesi, 5-Adli sicil belgesi.

 

KURSLARA KAYIT İÇİN MÜRACAAT YERİ:

Proje Koordinatörü Yusuf Yıldırım, Proje ofisi: İskenderun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Telefon: 0326 614 29 51.